LGBT komunita to vo svete nemá jednoduché. Ešte horšie je to vtedy, keď sa k spoločenskej netolerancii pridá vojnový konflikt. Príbeh, ktorý zažila speváčka Zi Faámelu, ktorá je zároveň aj transrodovou ženou, pripomína filmovú drámu. Zi musela utiecť z Ukrajiny uprostred ruskej invázie a odhalila, do akých extrémov musela zájsť, aby sa jej to podarilo, uvádza portál Unilad.
Prenasledovali ju vojaci
Zi Faámelu bola istý čas uväznená vo svojom byte a počula nepríjemné zvuky sirén či bômb, ktoré pustošili obydlia nevinných ľudí. Speváčka si pozornosť ukrajinských médií získala tesne po tom, ako sa zúčastnila niekoľkých speváckych súťaží. Keď chcela z Ukrajiny ujsť, nemala to však vôbec jednoduché. Ziin pas ju totiž ešte stále klasifikuje ako muža a podľa stanného práva museli všetci muži vo veku 18 až 60 rokov zostať na Ukrajine.
"Nechcem strieľať do ľudí, nechcem nikoho zabiť. Radšej zomriem," povedala speváčka o prebiehajúcom konflikte vo svojej domovine. Pre transrodových ľudí je naozaj veľmi náročné ujsť z krajiny, ak sa právne dokumenty nezhodujú s ich identitou. Okrem toho od nich lekári požadujú aj absolvovanie psychiatrickej validačnej diagnózy transsexualizmu alebo rodovej dysfázie.
Validácia, teda preverenie, či je človek transsexuálom, trvá približne dva týždne a pacient musí podstúpiť viaceré testy a konzultácie s psychiatrom. Transgender aktivisti žijúci na Ukrajine roky bojovali za to, aby bol postup tohto procesu rýchlejší, no nestalo sa tak. Zi je živým príkladom, pretože ani ona si nestihla včas vymeniť pas.
Po tom, ako jej priateľ súhlasil s tým, že ju odvezie k rumunským hraniciam v nádeji, že sa dostane von z Ukrajiny, ju čakalo nemilé prekvapenie. Na hranici ju zastavili a vrátili nazad. Speváčka povedala, že tento prístup ju neprekvapil a okrem toho sa potvrdili aj jej obavy z vstupu do armády. Zakrátko bola poslaná do vojenskej služby.
Jediná možnosť, ktorá sa jej naskytla, znela celkom extrémne. Šofér, ktorý bol s ňou, sa jej opýtal: "Vieš plávať? Je to jediná možnosť. Ilegálne preplávať cez hranicu po rieke Dunaj. Budeš utečenka a porušíš zákon.“ Voda bola studená, vojaci jej boli v pätách a vykrikovali jej meno. Nakoniec sa jej podarilo dostať do Rumunska.
"Cítila som sa ako zločinec, no ja nie som zločinec, som utečenka. Keď sa vrátim k tej noci, cítim sa, akoby som to prežívala zas a znova. Začnem sa triasť rovnako, ako keď som cez rieku prekračovala hranicu," opísala hrôzy, ktoré boli späté s útekom z Ukrajiny.
Zi nezastavili ani vojenské vozidlá, ktoré ju prenasledovali. "Bola som diskriminovaná, zosmiešňovali ma a prenasledovali. Padla som do veľkej pasce. Ich pôvodný plán, aby ma videli ako trans ženu v uniforme so zbraňou v ruke, stroskotal," dodala speváčka, ktorá nechcela bojovať a byť v armáde, ale túžila po bezpečí.