Mačky sú fascinujúce stvorenia, ktoré neraz dokážu prekvapiť aj svojich majiteľov. Ako píše portál Vice, tím výskumníkov z University of Liverpool a Liverpool John Moores University vo Veľkej Británii prišiel s hypotézou, že mačky vykazujú známky psychopatie. Potulujú sa medzi nami mačací psychopati?
Testy sú podobné ako pri ľuďoch
Výskumníci vytvorili dotazník, ktorý bol zostavený za pomoci 549 majiteľov týchto domácich maznáčikov. Vďaka nemu si môže každý majiteľ overiť, či sa práve v jeho roztomilej mačičke neskrýva psychopat. Prieskum zahŕňal otázky ako "Moja mačka bez zjavného dôvodu vydáva hlasné zvuky," "Moja mačka bezdôvodne behá po dome" alebo "Nemám pocit, že sa moja mačka cíti vinne po tom, čo sa správala zle."
Vedci využili koncept triarchického modelu psychopatie, ktorý je aplikovaný najmä na ľudí a používa sa na meranie psychopatie. Meria úrovne drzosti, podlosti alebo impulzivity. Vo výskume sa ale objavili aj ďalšie dva faktory, a to nepriateľstvo voči ľuďom a domácim zvieratám.
"Naše mačky a rozdiely v ich osobnostiach nás inšpirovali k tomu, aby sme začali s týmto výskumom," uviedla výskumníčka Rebecca Evans. "Zaujímalo ma, ako môže majiteľovo vnímanie psychopatie u mačiek ovplyvniť ich vzájomný vzťah," dodala. Minna Lyons, ďalšia z autoriek štúdie, uviedla, že tím sa rozhodol spojiť sily a zistiť, či je psychopatia relevantná aj pre mačky.
"Mojou osobnou inšpiráciou bol môj kocúr Axel - chlpaté a chamtivé stvorenie. Je veľmi odvážny a je o ňom známe, že chodí po susedných domoch, autách a garážach hľadať jedlo," podotkla Lyons. Je však pravdepodobné, že všetky mačky vykazujú istý prvok psychopatie. Dôvodom sú ich divokí predkovia, pre ktorých bolo hlavným cieľom zabezpečenie potravy a ochrana územia či spoločníkov.
To, či sa aj vaša mačka správa ako psychopat, si môžete overiť v tomto dotazníku.