01. mar. 2024 o 09:21
Miloš Audi, iflscience.com

Egyptské múmie nie sú najstaršie na svete. Jeden kmeň takto pochovával o tisícky rokov skôr

placeholder
Egyptské múmie nie sú najstaršie na svete.
Zdroj: istock.com

Vedci objavili múmie, ktoré boli oveľa staršie ako tie v Egypte. Nachádzali sa na území dnešného Čile, pričom ich existuje niekoľko stoviek.

Zaujímavosti
01. mar. 2024 o 09:21
Egyptské múmie nie sú najstaršie na svete. Jeden kmeň takto pochovával o tisícky rokov skôr

Vedci objavili múmie, ktoré boli oveľa staršie ako tie v Egypte. Nachádzali sa na území dnešného Čile, pričom ich existuje niekoľko stoviek.

Keď sa povie "múmia", drvivá väčšina si predstaví pozostatky faraóna či dôležitej osobnosti obviazané v ovínadlách a ukryté v hrobke pochádzajúcej zo starovekého Egypta. Napriek svojej sláve však tieto exempláre nie sú najstaršími múmiami na svete. Ako informoval portál IFLScience, tento titul patrí obyvateľom kultúry s názvom Chinchorro, ktorí mumifikovali svojich mŕtvych už pred 7 000 rokmi.

Nové rituály

Chinchorro bola staroveká kultúra morských lovcov a zberačov, ktorí sa usadili na severe dnešného Čile a na juhu Peru okolo roku 5450 pred Kristom. Krátko po svojom príchode na toto územie začali praktizovať nový pohrebný rituál týkajúci sa uchovávania svojich mŕtvych v suchom púštnom piesku, ktorý oblasť obklopoval.

Tieto staroveké cintoríny sú v súčasnosti zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO pre svoju archeologickú hodnotu, pretože okrem pohľadu na túto zvláštnu formu mumifikácie poskytujú informácie o tom, ako komunita fungovala v sociálnom a duchovnom meradle. Na rozdiel od Egypťanov, ktorí mumifikáciu vykonávali len pre svoju spoločenskú elitu, ľudia z komunity Chinchorro ju ponúkali ako rituál pre každého.

Odlišná forma mumifikácie

Ako teda pochovávali svojich mŕtvych? Ukázalo sa, že proces bol veľmi odlišný od toho, ako k mumifikácii pristupovali Egypťania. Ľudia z kmeňa Chinchorro najprv telo zbavili kože a orgánov. Takéto pozostatky boli neskôr zabalené do prepracovaných materiálov, ako napríklad trstina či vlna z alpaky. Potom pokryli tváre zosnulých hlinou, pričom na ňu neskôr umiestnili masku s otvormi pre oči a ústa. Nakoniec dali múmiám pred pochovaním v púšti parochňu z ľudských vlasov a dúfali, že tak zostanú naveky zachované.

Prvú múmiu pochádzajúcu z tejto komunity zdokumentoval v roku 1917 nemecký archeológ Max Uhle, ktorý objavil množstvo tiel na pláži. Hoci bolo na prvý pohľad zrejmé, že tieto exempláre sú veľmi staré, v tom čase nebolo možné presne určiť, z ktorého obdobia pochádzajú. Avšak neskôr, s rozvojom techník uhlíkového datovania, vedci zistili, že múmie sú staré viac ako 7 000 rokov.

Od prvého objavu pred viac ako 100 rokmi sa v púšti Atacama našli stovky ďalších múmií, pričom niektoré z nich boli objavené zvieratami a iné počas stavebných prác. Svoj podiel na odkrývaní tiel však majú aj klimatické zmeny, ktoré ich vystavujú abnormálnemu počasiu. To bude mať podľa archeológov zlý vplyv na ich zachovanie, čo prinúti úrady investovať viac peňazí do konzervovania. "Múzeá sú dosť zahltené všetkým týmto materiálom," povedal odborník na kultúru Chinchorro Bernardo Arriaza.

Problémy je však možné spozorovať aj pri telách, ktoré už sú uschované v múzeách. Klimatické zmeny totiž spôsobujú, že v oblasti narastá vlhkosť, kvôli čomu niektoré múmie začínajú plesnivieť. Kvôli rôznorodosti použitých materiálov potrebujú jednotlivé pozostatky zároveň svoje vlastné podmienky na skladovanie. Tento problém by však mohlo vyriešiť nové múzeum, ktoré v roku 2022 začali stavať v blízkosti oblasti. Vedci dúfajú, že v ňom budú môcť uschovať všetky múmie z komunity Chinchorro.