22. mar. 2024 o 12:30
Miloš Audi, unilad.com, cnn.com

Nad Tichým oceánom vznikli podivné červené záblesky. Mnohí tvrdili, že je to brána do podsvetia

placeholder
Nad Tichým oceánom vznikli podivné červené záblesky.
Zdroj: twitter.com/MAVERIC68078049

V roku 2022 sa na sociálnych sieťach objavili obrázky podivných červených svetiel, ktoré bolo možné vidieť nad Tichým oceánom. Čo vlastne vytvorilo tieto záblesky?

Zaujímavosti
22. mar. 2024 o 12:30
Nad Tichým oceánom vznikli podivné červené záblesky. Mnohí tvrdili, že je to brána do podsvetia

V roku 2022 sa na sociálnych sieťach objavili obrázky podivných červených svetiel, ktoré bolo možné vidieť nad Tichým oceánom. Čo vlastne vytvorilo tieto záblesky?

Pilot menom Dustin Maggard sa ocitol v nezvyčajnej situácii po tom, čo počas preletu nad Tichým oceánom spozoroval na oblohe podivnú červenú žiaru. Okamžite začali na sociálnych sieťach vznikať rôzne konšpiračné teórie, ktoré boli spájané s vojnou, mimozemšťanmi či bránou do pekla. Ako informoval portál Unilad, ukázalo sa však, že tento jav malo spôsobiť čosi celkom iné.

Podivné červené záblesky

Maggard sedel v kokpite lietadla približne 9,5-tisíc metrov nad zemou. Počas preletu nad Tichým oceánom si zrazu všimol červenú žiaru, ktorá presvitala cez oblaky. Ukázalo sa, že tento incident neprekvapil len jeho, ale aj ostatných cestujúcich v lietadle. "Vôbec sme netušili, na čo sa pozeráme. Mysleli sme si, že sme uprostred nejakého vojenského cvičenia alebo mimozemskej invázie," uviedol pilot.

Obrázky z incidentu boli uverejnené aj na sociálnych sieťach, pričom používatelia vymýšľali vlastné teórie o tom, ako podivná žiara vznikla. Niektorí tento jav dokonca prirovnali k paranormálnym aktivitám zo seriálu Stranger Things. "Pilot sa asi snažil otvoriť portál. Doslova mi to pripomína bránu do obráteného sveta," uviedol jeden z používateľov, zatiaľ čo druhý podotkol: "Možno ide len o ďalší marketingový trik na propagáciu seriálu."

Odborník Neil Jacobs, ktorý sa špecializuje na skúmanie a modelovanie predpovedí počasia, však odhalil skutočný dôvod, prečo sa tieto svetlá vytvorili. "Išlo o komerčné rybárske plavidlá, ktoré lovili tichomorské sajry pomocou veľmi jasných červených LED svetiel. Môžete ich vidieť aj mimo Zeme, a to dokonca aj z Medzinárodnej vesmírnej stanice," uviedol.

Nejde však o prvý incident, ktorý sa týkal jasných červených svetiel v oceáne. V auguste 2014 boli totiž pasažieri letu z Hongkongu do aljašského Anchorage svedkami podobného javu. "V diaľke odrazu zo zeme vystrelil intenzívny svetelný záblesk a pristál tesne nad horizontom. Vyzeralo to ako búrka, ale bola oveľa intenzívnejšia a kratšia, ako keby niečo explodovalo," uviedol jeden z cestujúcich.

Pasažier v rozhovore nakoniec dodal, že asi o 20 minút neskôr si všimol ďalšiu červenú žiaru. Aj pri tomto incidente vznikli teórie, že za zábleskami stáli rybárske flotily. Nie je však vylúčené ani to, že išlo o test vojenskej techniky či námorné cvičenie.