Hoci ľudstvo vytvorilo technológie, ktoré dokážu počasie do určitej miery predpovedať, mnohé javy sú pre nás stále záhadou. K jedným z nich patrí aj takzvaný "halný vietor", s ktorým sa často stretávame aj na Slovensku. Ako informoval portál Zaujímavé Novinky, ide však o veľmi nebezpečný úkaz, ktorý môže spôsobiť obrovské majetkové či prírodné škody.
Ako vzniká halný vietor?
Halný vietor je jav, ktorý patrí do skupiny takzvaného fönového typu. Tie sa vyznačujú svojou nárazovou rýchlosťou, suchosťou a vysokou teplotou. Vyskytuje sa najmä v Západných Karpatoch, pričom najčastejšie sa s ním môžete stretnúť na juhu Poľska. Najintenzívnejším sa stáva hlavne vo Vysokých Tatrách, odkiaľ sa môže presunúť až do Liptovského regiónu. Tento typ vetra je prítomný najmä pri prechode zo zimných na jarné mesiace (február a marec) či počas jesene, a to hlavne v októbri a novembri.
Najdôležitejšou podmienkou jeho vzniku je obrovský tlakový rozdiel medzi dvomi stranami pohoria, ktorý sa spojí s vysokou vlhkosťou. Keď sa tak stane, vzduch z juhu sa začne pomaly ochladzovať a stúpať nahor, z čoho vznikne vodná para a rozsiahle zrážky. Z tohto javu vznikne nový vysušený vzduch, ktorý postupne klesne na severnú stranu a oteplí sa.
Pohroma pre prírodu i ľudí
Halný vietor však môže byť veľmi nebezpečný. Často totiž dosahuje rýchlosť 60 metrov za sekundu, čo je viac ako 200 kilometrov za hodinu. Najväčšiu silu však tento úkaz dosiahol v roku 1968, kedy meteorológovia namerali, že sa šíril rýchlosťou až 86 m/s alebo 288 km/h. Takáto obrovská sila dokáže veľmi ľahko ničiť krajinu okolo seba, pričom v prípade Vysokých Tatier ide o stromy, kde vytvára odlesnené plochy. Podľa meteorológov zvyčajne fúka niekoľko hodín, no stáva sa, že môže pôsobiť aj viacero dní.
Tento fenomén však nemá negatívne účinky len na okolie, ale aj na ľudí. Kvôli rýchlym zmenám tlaku vzduchu sa totiž mnohí môžu cítiť podráždenejšie či nervóznejšie. Halný vietor tiež ovplyvňuje osoby s depresiou či srdcovými a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Podľa niektorých zdrojov sa dokonca spája so zvýšeným počtom samovrážd v danom období.
Halný vietor sa stal predmetom aj mnohých kníh či filmov. K najznámejším patrí napríklad dokument Vietor, ktorý vysvetľuje pojmy spojené s týmto javom, či knižné dielo Jozefa Kariku s názvom Smršť. Tú si onedlho budete môcť pozrieť aj v kinách, pričom premiéra sa bude konať už začiatkom apríla 2024.