Zábava
photo Foto
video Video
02. júl. 2023 o 17:35
Miroslav Novysedlák, screenrant.com

Diváci odpadávali, kričali a jeden aj zomrel: 10 hororov, pri ktorých ľudia utekali z kina

placeholder
Horory, ktoré vydesili divákov.
Zdroj: twitter.com/DiscussingFilm, twitter.com/laacolee

V histórii kinematografie (a obzvlášť pri hororových snímkach) vznikli počiny, ktoré divákov doslova vyhnali z kinosál. Pri niektorých scénach ľudia z kina odišli, iní odpadávali a niektoré filmy boli dlho zakazované. Ktoré horory sa zaslúžili o to, že divákov postavili zo stoličiek?

Zábava
02. júl. 2023 o 17:35
Diváci odpadávali, kričali a jeden aj zomrel: 10 hororov, pri ktorých ľudia utekali z kina

V histórii kinematografie (a obzvlášť pri hororových snímkach) vznikli počiny, ktoré divákov doslova vyhnali z kinosál. Pri niektorých scénach ľudia z kina odišli, iní odpadávali a niektoré filmy boli dlho zakazované. Ktoré horory sa zaslúžili o to, že divákov postavili zo stoličiek?

Je možné, že niektoré z týchto snímok ste videli aj vy. Pravdou je, že v minulosti neboli milovníci filmov zvyknutí na také hororové scény, aké sú bežné v súčasnej kinematografii. S rozvojom filmovej produkcie sa zmenili aj preferencie divákov, ktorí v hororoch čakajú na čoraz originálnejšie scény bez akýchkoľvek klišé. Portál ScreenRant zverejnil rebríček desiatich hororových filmov, ktoré v minulosti divákov extrémne vydesili.

Videli ste niektorý z týchto hororov?
Videli ste niektorý z týchto hororov?
Zdroj: istockphoto.com

Fantóm opery

Herec Lon Chaney bol prvým človekom, ktorý si nasadil masku a desivý plášť, aby sa divákom postaral o nezabudnuteľný filmový zážitok. V roku 1925 to bola pravdepodobne tá najstrašidelnejšia vec, ​​akú diváci mohli vidieť na plátnach. Scéna s odhalením tváre fantóma bola taká desivá, že ľudia v kinách omdlievali.

Freaks

Horor z roku 1932 bol na danú dobu poriadne kontroverzným dielom. Dej sa odohráva v zákulisí cirkusu a predstavuje skupinku liliputánov a fyzicky hendikepovaných ľudí. Film dostal niekoľko zákazov za znepokojujúci obsah, ako aj vzhľad protagonistov. Netvorov navyše stvárnili herci s reálnymi fyzickými nedokonalosťami.

Psycho

Film, ktorý vznikol pod taktovkou režiséra Alfreda Hitchocka, sa stal hororovým míľnikom. Dnes už kultový počin zmenil nielen tvár Hollywoodu, hororu a spôsob, akým ľudia tento žáner vnímajú, ale vyvolal aj veľmi intenzívnu odozvu publika. Scéna zo sprchy je pre mnohých fanúšikov nezabudnuteľná a drsnosť tohto diela podčiarkuje dramatická hudba Bernarda Herrmanna. Snímka mala premiéru v 60. rokoch a diváci omdlievali, kričali a do jedného manhattanského kina údajne zavolali policajtov, pretože diváci boli veľmi rozrušení.

Exorcista

Dievča menom Regan je posadnuté diablom. Keď jej matka zistí, že s dcérou niečo nie je v poriadku, vyhľadá pomoc odborníkov. Tí sú však bezradní a zúfalá matka s pomocou lekára vyhľadá exorcistu. Niektorí označujú tento horor za najdesivejší film všetkých čias. Objavil sa v ňom aj moment, keď sa posadnutému dievčaťu otáča hlava do strán a rozruch spôsobila i scéna so zvracaním.

Texaský masaker motorovou pílou

Na svoju dobu to bol veľmi brutálny horor, ktorý pobúril nielen kritikov, ale aj divákov. Dielo z roku 1974 s maskovaným vrahom pôsobilo dokumentárnym dojmom a vo viacerých krajinách bolo zakázané kvôli zobrazovaniu násilia, krviprelievaniu a neslýchanej surovosti. Vo filme sledujeme partiu kamarátov, ktorí sa dostanú do rúk sadistickej rodiny, pred ktorou niet úniku.

Blair Witch

Film vznikol v roku 1999 a ide o zástupcu found footage hororov. Ide o subžáner, pri ktorom má hrdina v rukách kameru, čo znamená, že dej sledujeme z pohľadu prvej osoby. Viacerých divákov tento počin znepokojil a vyvolal množstvo zmiešaných reakcií. Publikum v kinách trpelo nevoľnosťou a objavili sa aj správy, že niektorí žiadali späť svoje peniaze. Tak, ako pri filme Texaský masaker, aj v tomto prípade zohrala prezentácia v štýle dokumentu svoju rolu a filmu to pridalo na autenticite.

The Devil's Rejects

Horor z roku 2005 je voľným pokračovaním filmu House of 1 000 Corpses. Natočil ho kontroverzný režisér Rob Zombie, ktorého filmy sú známe tým, že sa snažia divákov šokovať, provokovať a nechýba v nich násilie ani brutalita. Tieto elementy ale nedokáže stráviť každý, čo znamená, že snímka vzbudila zmiešané ohlasy.

Saw III

Krvavá séria Saw sa preslávila hlavne nechutnými scénami, v ktorých boli protagonisti mučení. Nechýbali ani detailné zábery na ľudské orgány a originálne zobrazenia jednotlivých vrážd. Tretí diel bol pre fanúšikov série mimoriadne brutálny. Pasce, s ktorými sa Jigsaw rozhodol potrestať svoje obete, spôsobili nejednému divákovi nočné mory.

Ľudská stonožka

Ďalší z hororov, pri ktorom ľuďom naskakuje husia koža už len keď počujú jeho názov. Mimoriadne kontroverzný film nadobudol dve pokračovania a ani v jednom z nich nechýbali viaceré nechutné scény. Psychicky narušený chirurg uväzní dve ženy v provizórnej podzemnej nemocnici a rozhodne sa ich ústa spojiť so zadkom druhého človeka, aby vytvorili ľudskú stonožku.

V zajatí démonov 2

Niektoré hororové filmy spôsobili, že diváci omdlievali alebo utekali z kina, no vyskytol sa aj prípad, pri ktorom bol divák doslova vydesený na smrť. Séria V zajatí démonov je nabitá strašidelným scénami, démonickými stvoreniami či prekliatymi bábikami, preto nie je nič prekvapivé na tom, že niekto by pri jej sledovaní umrel od strachu. Príkladom je 65-ročný muž, ktorý omdlel kvôli bolestiam v hrudníku. Krátko po príchode do nemocnice ho lekári vyšetrili a vyhlásili za mŕtveho. Aj keď je pravdou, že muž už dlhšie trpel zdravotnými problémami, je jasné, že tento film mu rozhodne nedopomohol k tomu, aby bol jeho zdravotný stav v norme.