30. mar. 2024 o 17:42
Miloš Audi, dailymail.co.uk

Vedci našli novú vodnú príšeru: Patrí medzi chiméry a na hlave má pohlavný orgán

placeholder
Vedci našli novú vodnú príšeru s pohlavným orgánom na hlave.
Zdroj: reprofoto/youtube.com/@DeepMarineScenes

Pri pobreží Thajska sa vedcom podarilo objaviť nový druh ryby. Prekvapila ich však podivná telesná stavba tohto tvora, pretože sa absolútne nepodobal na ostatné jedince svojho druhu.

Zaujímavosti
30. mar. 2024 o 17:42
Vedci našli novú vodnú príšeru: Patrí medzi chiméry a na hlave má pohlavný orgán

Pri pobreží Thajska sa vedcom podarilo objaviť nový druh ryby. Prekvapila ich však podivná telesná stavba tohto tvora, pretože sa absolútne nepodobal na ostatné jedince svojho druhu.

V oceánoch žije druh s názvom Austrálska slonia ryba, ktorú vedci označujú menom chiméra. Je však veľmi vzácny, a preto ho vo voľnej prírode takmer nie je možné spozorovať. Ako informoval portál DailyMail, jeden tím vedcov však nielenže objavil predtým nevidený druh tejto nepolapiteľnej ryby, ale ho aj vytiahol na hladinu z hĺbky takmer 800 metrov v Andamanskom mori pri pobreží Thajska.

Nový druh

Exemplár, ktorý vedci opísali v štúdii publikovanej v časopise Raffles Bulletin of Zoology, bol chytený v roku 2018 počas expedície financovanej thajským ministerstvom rybolovu a Organizáciou Spojených národov. Nachádzal sa v hĺbke približne 775 metrov, pričom mal čierne pernaté plutvy, ostrý chvost a obrovské zelené oči zaberajúce takmer tretinu dĺžky hlavy.

Aj keď tvor v angličtine dostáva pomenovanie "žralok", nepatrí do rovnakej skupiny živočíchov ako tento obrovský vrcholový predátor. V skutočnosti patrí do radu rýb nazývaného chiméra. Toto meno dostali kvôli tomu, že jedince často vyzerajú, akoby boli pospájané z rôznych rýb, podobne ako bájna grécka príšera, ktorá bola kombináciou leva, kozy a draka.

Pri prvotnom skúmaní tím nesprávne identifikoval 11-centimetrovú rybu ako známy druh s názvom chiméra dlhoplutvá. Po podrobnejšom skúmaní vrátane genetických testov však dospeli k záveru, že v skutočnosti ide o nový druh. Dali mu latinský názov Chimaera Supapae, pričom je pomenovaný podľa výskumníka Supapa Monkolprasita, ktorý zasvätil svoj život štúdiu takýchto rýb, a to až do svojej smrti v roku 2013.

Zvláštna telesná stavba ryby

Po identifikácii mohli vedci určiť, čím sa tento jedinec odlišoval od ostatných. Ukázalo sa, že má masívnu hlavu s krátkym nosom, oválne oči, ktoré tvoria približne tretinu celej dĺžky hlavy, a takzvanú "opadavú kožu". Zaujímavé je, že táto ľahko odlupujúca sa pokožka sa vyvinula hlavne u niektorých druhov koristi, aby im pomohla vykĺznuť z dosahu predátorov. To naznačuje, že tento jedinec nemusí byť predátorom, ale najmä korisťou väčších živočíchov.

Skúmaním tiež vedci zistili, že išlo o nedospelého samca. Pozoruhodné však je, že tieto živočíchy majú pohlavné orgány na vrchole hlavy, pričom ide o štruktúru odborne nazývanú tentaculum. Tá spolu s ďalšími dvoma časťami ukrytými v blízkosti prsných plutiev slúži na udržanie samičky v blízkosti počas párenia.

Vedcom tento nález pripomenul, že oceány ukrývajú mnohé tajomstvá a čím viac ich skúmajú, tým viac si uvedomujú, koľko toho ešte musia objaviť. "Z evolučného hľadiska patria tieto chiméry medzi jedny z najstarších línií rýb, ktoré siahajú až do obdobia pred 400 miliónmi rokov. Objav takýchto nových druhov nám pripomína, ako málo vieme o morskom prostredí," uviedol hlavný autor štúdie David Elbert.