Embryo dinosaura sa krčí vo vajíčku a údajne pochádza z čias kriedy. Znamená to, že fosília má približne 66 až 72 miliónov rokov, uvádza portál ScitechDaily.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: >>>Historický objav: Na Marse našli významné množstvo vody, je len kúsok pod povrchom<<<
Objavili ho na juhu Číny
Skvostný objav sa podarilo vykonať vedcom v južnej časti Číny, v regióne Kan-čou. Našli druh bezzubého dinosaura, nazývaného oviraptorosaurus. Ide o malých, prípadne stredne väčších operených nevtáčích dinosaurov.
Dinosaurus je vo vnútri vajíčka schúlený ako dnešné vtáky. Je teda možné, že pred vyliahnutím mali dinosaury podobné správanie ako vtáky. Viaceré črty typické pre dnešné vtáky sa teda vyvíjali už pri ich dinosaurích predkoch.
Hlavu má pod telom, jeho chrbát je stočený naprieč tou časťou vajíčka, ktorá nemá zašpicatenú časť, čo u dinosauroch nebolo nikdy predtým spozorované.
Vtáky majú takúto polohu vo vajíčku z toho dôvodu, že je kľúčová pre správne vyliahnutie. Po tom, ako vedci preskúmali toto embryo, sa domnievajú, že uvedená poloha má zrejme pôvod v rámci nevtáčích dinosaurov.
Embryo sa nachádza v múzeu
Vďaka skvelej kondícii, v ktorej sa embryo nachádzalo, vedci určili, že tvor má veľkosť asi 27 cm a nachádza sa vo vajci s veľkosťou 17 cm. Je uložené v Prírodovedeckom múzeu a za perfektnú kondíciu vďačí zosuvom bahna, ktoré ho zachránili pred mrchožrútmi.
Ak by sa mláďaťu v minulosti podarilo vyliahnuť, bolo by veľké približne 2 až 3 metre a údajne by sa živilo bylinkami.
Vedci veria, že sa im embryo podarí podrobne preskúmať vďaka špeciálnym skenom, ktoré zobrazia celú kostru tohto tvora.