Pomerne často sa budíte pred tým, ako sa spustí budík? Vedci sa rozhodli preskúmať aj tento mechanizmus a dospeli k zaujímavým záverom. Je naozaj prekvapivé, že naše telá dokážu vnímať čas aj počas hlbokého spánku, informuje portál Ladbible. Čo všetko stojí za týmto pozoruhodným procesom?
Prebúdzanie sa zapríčiňuje jeden proteín
Ľudské telo je ovládané zhlukom nervov, ktoré sú známe ako suprachiazmatické jadro. To sa nachádza v strede mozgu. Nervy hrajú naozaj dôležitú úlohu, pretože kontrolujú krvný tlak, telesnú teplotu a aj zmysel pre čas. Suprachiazmatické jadro môže rozhodovať aj o tom, kedy sa človek cíti ospalý a kedy je úplne bdelý.
Vaše telesné hodiny reagujú na rutinu a sú efektívnejšie práve vtedy, keď idete spať každú noc v rovnakom čase a vstávate každé ráno v tom istom čase. Proteín nazývaný PER zohráva pri týchto procesoch podstatnú rolu, pretože reguluje cyklus spánku a bdenia. Hladina bielkovín bude počas dňa stúpať a klesať, vrcholí večer a najnižšie hodnoty sú zaznamenané v noci.
Nízke hladiny tohto proteínu povedú k nízkemu krvnému tlaku, čo zapríčiňuje, že človek je viac unavený. Vedci tvrdia, že ak budete mať pravidelný spánkový cyklus, vaše telo sa tomu prispôsobí a zvýši hladiny PER proteínu tesne predtým, ako sa spustí budík. K tomuto zvýšeniu dôjde asi hodinu pred budíkom, pretože vtedy telo uvoľňuje stresové hormóny.
Spánok vám môže zlepšiť aj jednoduchý trik s dýchaním. Dychové cvičenia môžu pomôcť upokojiť sa a rýchlo zaspať. Odporúčaná je technika 4-7-8, ktorá zahŕňa vdychovanie nosom na štyri sekundy, zadržanie dychu na sedem sekúnd a výdych ústami na osem.