Stalo sa vám, že ste spali osem hodín, a aj tak ste sa po prebudení cítili ospalo a bez energie? Podľa štúdie z roku 2015 za to môže takzvaná ranná spánková opitosť, ktorá pominie 15 až 60 minút po zobudení, no môže vyprchať aj po niekoľkých hodinách. Podľa portálu CNN tento stav zhoršuje kognitívne funkcie, rozhodovanie a kreativitu. Odborníci však odhalili dôvody, kvôli ktorým môžu mať ľudia zvýšenú spánkovú opitosť.
1. Únava
"Existuje veľa dôvodov, prečo ste unavený. Tie však u ľudí nemusia vyvolať pocit, že potrebujú ísť spať," povedala Jennifer Martin, profesorka medicíny z University of California v Los Angeles. Podľa nej je však dôležité navštíviť svojho lekára, ak často pociťujete veľkú únavu.
Nezisková organizácia National Sleep Foundation uvádza, že dospelí ľudia potrebujú sedem až deväť hodín spánku. To znamená, že niekedy stačí spať o niečo dlhšie a na druhý deň budete nabití energiou. "Môžete ísť do postele o hodinu skôr alebo sa zobudiť o hodinu neskôr a určiť, či to malo nejaký význam," povedal profesor Christopher Barnes z University of Washington.
2. Sedavé zamestnanie a spôsob života
Martin uviedla, že ak máte sedavý život, vaše telo nebude míňať príliš veľa energie. Preto sa môže stať, že sa budete cítiť unavenejší, keď začnete vykonávať nejakú aktivitu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby dospelí mali aspoň 150 minút strednej až intenzívnej fyzickej aktivity týždenne. Cvičiť by podľa nich mali aj tehotné ženy.
3. Depresia
"Stavy úzkosti alebo depresie môžu byť vyčerpávajúce," povedal odborník na spánok Raj Dasgupta. Dodal, že môžu negatívne ovplyvniť čas potrebný na zaspávanie, ako aj to, koľkokrát sa počas noci zobudíte. Niektoré lieky používané na liečbu depresie alebo úzkosti môžu mať vedľajšie účinky, ako je nespavosť alebo blokovanie hlbokého spánku.
4. Nekonzistentný spánkový rozvrh
Christopher Barnes uviedol, že plány ľudí sa líšia počas pracovných dní a víkendov. "Je veľmi bežné, že si niekto povie: 'Dobre, je piatok večer. Zajtra ráno nemusím ísť do práce, takže môžem zostať hore o niečo dlhšie,'" povedal. Ak sa toto opakuje celý víkend, váš spánkový režim sa naruší.
5. Dehydratácia
Približne 65% tela tvorí voda, ktorá je dôležitá pre viaceré telesné funkcie vrátane trávenia, tvorby hormónov a neurotransmiterov a dodávania kyslíka do celého tela. Dehydratácia je naopak spojená so zníženou bdelosťou, zvýšenou ospalosťou a únavou.
Podľa portálu National Academies by ženy mali vypiť minimálne 2,7 litra tekutín denne a muži dokonca až 3,7 litra. Toto odporúčanie však zahŕňa aj všetky potraviny bohaté na vodu, ako je ovocie, zelenina či polievky.
6. Zlé prostredie a strava
Pri spánku je veľmi dôležitá aj strava. Tu by ste sa mali vyhnúť konzumácii kofeínových nápojov menej ako šesť hodín pred spaním a obmedziť tiež konzumáciu alkoholu a mastných jedál. Liehoviny totiž môžu blokovať spustenie hlbokého spánku a ťažká potrava môže privolať tráviace problémy, ktoré narúšajú REM-spánok. Pomáha aj vhodné prostredie, ktoré by malo byť tmavé, tiché a schladené.
7. Na vine môže byť aj váš partner
"Človek alebo domáce zviera, s ktorým spíte v posteli, má veľký vplyv na váš spánok," povedala Jennifer Martin. "Ak váš partner chrápe, je dôležité, aby ste ho priviedli k špecialistovi na spánok, ktorý určí, či náhodou nemá spánkové apnoe." Tento stav je charakterizovaný opakovaným zastavením dýchania po dobu viac ako 10 sekúnd a je bežný u ľudí, ktorí chrápu.
8. Poruchy spánku
Ďalšími faktormi, kvôli ktorým sa môžete ráno cítiť unavený, sú poruchy spánku. "Akonáhle sa v noci zobudíte, už nie ste v hlbokom spánku a aj keď znovu zaspíte, zvyčajne sa doň tak rýchlo nedostanete," povedal Barnes. Človek s apnoe sa môže počas noci prebudiť aj viac ako stokrát. "Prebudenie z hlbokého spánku môže mať za následok to, že v tejto fáze strávite menej času," dodal.
Medzi ďalšie poruchy patrí narkolepsia, ktorá ovplyvňuje prirodzený cyklus spánku a bdenia, či syndróm nepokojných nôh. Ideálny spôsob, ako sledovať kvalitu a kvantitu spánku, je ísť na polysomnografické vyšetrenie, ktoré pomôže identifikovať poruchy. Podľa Barnesa lekársky test neobídete mobilnou aplikáciou či hodinkami, pretože nemerajú spánok a telesné funkcie tak presne ako toto vyšetrenie.