Na svete existuje veľa chorôb, ktoré majú obrovský dopad na milióny ľudí. Zatiaľ čo u väčšiny z nich sa vďaka pokroku v medicíne a zdravotníctve podarilo radikálne znížiť mieru úmrtnosti, iné tomuto protiútoku odolávajú. Ako informoval portál LADbible, v skutočnosti existuje aj jedna z najsmrteľnejších ochorení, ktoré má celosvetovo takmer 100-percentnú úmrtnosť.
Rozšírilo sa u kanibalov
Ochorenie, ktoré má takúto obrovskú mieru úmrtnosti, sa nazýva kuru. Odborníci ho prvýkrát objavili v 50. rokoch 20. storočia u kanibalských kmeňov v krajine s názvom Papua-Nová Guinea. Podľa lekárov ho spôsobuje infekčný proteín zvaný prión, ktorý sa nachádza v kontaminovanom ľudskom mozgovom tkanive. "Kuru sa prejavoval medzi ľuďmi, ktorí praktizovali formu kanibalizmu ako súčasť pohrebného rituálu," uviedli.
Aj keď sa praktika jedenia ľudských mozgov mŕtvych ľudí postupne vytratila v 60. rokoch minulého storočia, prípady tohto exotického ochorenia kuru sa objavovali ešte mnoho rokov potom.
Najčastejšie sa končí smrťou
Kuru podľa zistení najčastejšie postihuje takzvané Purkyňove bunky mozočku. Ide o dôležité súčasti mozgu, ktorých najdôležitejšou rolou je predovšetkým riadenie motorického pohybu človeka. Po tom, čo sa ochorenie dostane do tejto oblasti, začne sa prejavovať bolesťou rúk a nôh, ťažkosťami s prehĺtaním či chôdzou, postupne intenzívnejšou triaškou až následným úplným znehybnením. Veľmi dlhá je aj inkubačná doba ochorenia, pričom môže trvať od niekoľkých rokov až po desaťročia.
Väčší problém však nastane v momente, keď sa príznaky začnú u nakazeného vyskytovať. Ochorenie totiž v drvivej väčšine prípadov končí smrťou, a to už po šiestich mesiacoch alebo roku.
Napriek tomu je extrémne nepravdepodobné, že sa touto chorobou v súčasnosti nakazíte. Už v 50. rokoch minulého storočia ju totiž lekári vyhlásili za zriedkavú a od roku 2010 neboli hlásené žiadne úmrtia. Zdroje opisujúce posledný prípad kuru sa však odlišujú. Niektoré totiž uvádzajú, že posledná osoba zomrela na túto chorobu v roku 2005, zatiaľ čo podľa iných to bolo v roku 2009.