Nemecká behaviorálna ekologička Daniela C. Rößler prišla s prevratným zistením. Počas pandémie nemala prístup do svojho laboratória, no aj napriek tomu sa vynašla a venovala sa vede v pohodlí domova. Zaobstarala si niekoľko malých pavúkov Evarcha arcuata, ktorých uchovávala v priehľadných plastových boxoch. Keď sa jedného večera vrátila domov, dospela k zaujímavému zisteniu, uvádza portál ScientificAmerican.
Majú pavúky sny?
V tú noc si vedkyňa všimla, že pavúky nehybne viseli na vlákne z vrchu nádoby. Sama bola prekvapená, keďže ešte nikdy predtým niečo také nevidela. Najprv si myslela, že sú mŕtvi. Napokon vysvitlo, že ide o spánok. Rößler sa tak rozhodla preskúmať, ako tento druh pavúkov spí. Zadovážila si kameru s nočným videním, prilepila na ňu zväčšovacie šošovky a namierila ich na spiacu samicu pavúka. To, čo videla na videozázname, ju očarilo.
Aj keď spiace pavúky boli zvyčajne úplne nehybné, v istých momentoch prešli do približne minútu trvajúceho stavu, pri ktorom samovoľne hýbali sietnicou, pohybovali nohami a sťahovali ich do polohy podobnej ako u mŕtvych pavúkov. "Tieto samovoľné pohyby mi pripomínajú to, keď psy a mačky snívajú a majú svoje krátke REM fázy," vysvetlila vedkyňa.
Spánok s rýchlym pohybom očí (REM) zahŕňa stav čiastočnej alebo takmer úplnej svalovej paralýzy spojený s aktívnym stavom mozgu. U ľudí je tento stav spojený so snívaním. Rößler a jej kolegovia sa preto začali pýtať, či pavúky môžu prežívať REM fázu spánku a snívať.
Vedci pracujú na tom, aby to dokázali
Existuje množstvo dôkazov o REM spánku, a to pri mnohých cicavcoch a vtákoch. Len pre zaujímavosť, vedci zaznamenali podobný stav u dvoch druhov plazov a taktiež u zebry. Výnimkou nie sú ani chobotnice a sépie, ktoré majú fázu REM doplnenú o rýchlu zmeny farby a štruktúry kože.
"Vôbec by ma neprekvapilo, keby pavúky snívali," podotkla behaviorálna ekologička Lisa Taylor, ktorá sa štúdiu pavúkov venuje na Floridskej univerzite. "Žijú v takom bohatom zmyslovom svete a je známe, že majú úžasné kognitívne schopnosti a pamäť," vysvetlila.
Hoci nejde o jednoznačný dôkaz, že pavúky snívajú, vedcov by niečo také vôbec neprekvapilo. Najprv musia s istotou potvrdiť, že v tejto fáze skutočne spia, a to tak, že ich reakcie na okolité prostredie budú slabšie. Rößler a jej tím už s týmito testami začali a verejnosť môže čakať, ako výskum dopadne.