Priepasť sa nachádza v blízkosti mesta Hranice západne od Nového Jičínu a Valašského Meziříčího. O tom, prečo táto podvodná jaskyňa siaha tak hlboko, existuje hneď niekoľko fascinujúcich teórií, uvádza portál IFLScience. Miniponorka pritom mohla ísť aj oveľa hlbšie, no zabránili jej v tom komunikačné káble z optických vlákien.
Štúdium priepasti je veľmi komplikované
Podvodné tunely jaskyne mohla vytvoriť mierne kyslá dažďová voda a roztopená snehová voda, ktorá pomaly rozpúšťala okolitý vápenec. Niektorí sa ale domnievajú, že Hranická priepasť mohla byť sformovaná horúcou kyslou vodou, ktorá sa nachádzala hlboko pod zemou a následne presakovala, kvôli čomu sa začal rozpúšťať vápenec. Okrem jej samotnej veľkosti existuje niekoľko ďalších faktorov, ktoré vedcom komplikujú prieskum.
Prvým dôvodom sú kalné vody plné hnilých pňov, konárov či lístia, ktoré napadalo do jaskyne. Okrem toho je tu extrémne kyslá voda, ktorá môže potápačom nepríjemne podráždiť pokožku. Aby toho nebolo málo, vzduch tesne nad hladinou je taký hustý, že pre človeka je priam nemožné dýchať. Práve tieto skutočnosti sťažuje štúdium Hranickej priepasti. Vo chvíli, ako sa diaľkovo ovládané vozidlá a techniky v rámci geofyzikálneho prieskumu stanú o niečo precíznejšími, výskumníci budú môcť detailnejšie zmapovať toto miesto a odhaliť jeho reálnu hĺbku.