Výskum poskytuje nie úplne presnú, ale približnú odpoveď. Jednohlasne sa zhodujú, že naša planéta má najmenej 20 000 000 000 000 000 mravcov. Musíte uznať, že ide o naozaj obrovské číslo, ktoré len málokto dokáže správne prečítať na prvý raz. Zjednodušene však ide o 20 biliárd. Vedci sa domnievajú, že mravce dokopy tvoria asi 12 miliónov ton suchého uhlíka. Číslo presahuje hmotnosť všetkých voľne žijúcich vtákov a cicavcov na celom svete, informuje portál ScienceAlert.
Vedci skúmali 489 štúdií
Biológ Edward O. Wilson povedal, že hmyz a iné bezstavovce sú "maličkými vecami," ktoré riadia svet. A všetko nasvedčuje tomu, že mal pravdu. Mravce sú totiž dôležitou súčasťou prírody. Majú zásluhu na tom, že prevzdušňujú pôdu, pomáhajú šíriť semená, rozkladajú organický materiál, vytvárajú vhodné prostredie pre iné zvieratá a tvoria dôležitú súčasť potravinového reťazca.
Odhad počtu a hmotnosti mravcov poskytuje dôležitý základ, v rámci ktorého je možné monitorovať populáciu mravcov uprostred znepokojujúcich zmien životného prostredia. Na svete existuje viac ako 15 700 pomenovaných druhov a poddruhov mravcov a je mnoho ďalších druhov, ktoré veda ešte nestihla pomenovať.
Všadeprítomnosť mravcov podnietila mnohých prírodovedcov, aby priniesli údaj o ich presnom počte. No chýbali akékoľvek systematické odhady založené na dôkazoch. Najnovší výskum zahŕňal analýzu 489 štúdií populácií mravcov, ktoré lokálne zisťovali počet mravcov v prírode. Výskum sa zameral na všetky kontinenty a biotopy vrátane lesov, púští, pastvín a miest.
Počas výskumu sa použili štandardizované metódy na zber a počítanie mravcov, ako kladenie pascí alebo analýza počtu mravcov na opadaných listoch. Číslo, ku ktorému vedci aktuálne dospeli, je 2 až 20-krát vyššie ako predchádzajúce odhady. Predošlé údaje využívali iné metódy a predpokladali, že mravce tvoria iba 1 percento odhadovanej svetovej populácie hmyzu.
Aká je ich hmotnosť?
Aktuálna metodika bola spoľahlivejšia, pretože využívala údaje o mravcoch pozorovaných priamo v teréne. Vedcov taktiež zaujímalo, koľko všetky mravce vážia. Hmotnosť organizmov sa zvyčajne meria z hľadiska ich uhlíkového zloženia. Odhadli, že 20 biliárd priemerne veľkých mravcov zodpovedá čistej hmotnosti približne 12 miliónov ton uhlíka.
Uhlík tvorí asi polovicu hmotnosti mravca. Ak by sa započítala aj hmotnosť ostatných telesných prvkov, ich celková hmotnosť by bola ešte vyššia. Zistilo sa, že mravce sú na zemskom povrchu rozmiestnené nerovnomerne a najviac ich žije v trópoch. Práve to podčiarkuje, aká je dôležitosť tropických oblastí pri udržiavaní zdravých populácií mravcov.
Mravcom sa darilo aj v lesoch a v suchých oblastiach. V biotopoch, ktoré sú vytvorené ľuďmi, je ich pomenej. Výskum má aj svoje medzery. Napríklad miesta odberu vzoriek v súbore údajov sú v geografických oblastiach nerovnomerne rozložené. Prevažná väčšina vzoriek bola zozbieraná z prízemnej vrstvy, čo znamená, že vedci majú málo informácií o počte mravcov žijúcich na stromoch alebo v podzemí. Aj napriek tomu je však dôležité zistenie, že aj taký druh živočícha ako mravec má významné postavenie v ekosystéme.