24. apr. 2022 o 10:10
Lucia Rumanová, worldatlas.com, cnet.com, sciencealert.com, a-z-animals.com

10 živočíchov, ktoré ročne zabijú najviac ľudí. Žraloky ani levy tu nečakajte

placeholder
Najnebezpečnejšie zvieratá
Zdroj: pexels.com/@adamkontor/, pexels.com/@alexis-chateau-333635/

Najnebezpečnejšími zvieratami pre ľudí často nie sú tie, ktoré vídame v správach. Veľakrát ide o tvory, s ktorými sa stretávame každý deň. Mnohé nám dokonca ani nenaháňajú strach, a predsa sú nebezpečné.

Zaujímavosti
24. apr. 2022 o 10:10
10 živočíchov, ktoré ročne zabijú najviac ľudí. Žraloky ani levy tu nečakajte

Najnebezpečnejšími zvieratami pre ľudí často nie sú tie, ktoré vídame v správach. Veľakrát ide o tvory, s ktorými sa stretávame každý deň. Mnohé nám dokonca ani nenaháňajú strach, a predsa sú nebezpečné.

Ktoré živočíchy sú pre človeka najnebezpečnejšie? Ktorý druh vedie v počte ľudských obetí? Veľa ľudí predpokladá, že mäsožravé šelmy patria na vrchol tohto rebríčka. Pritom najväčšími zabijakmi zvyknú byť tí, ktorí sa snažia najmenej. Portál WorldAtlas zozbieral dáta o tých najväčších zabijakoch ľudskej populácie.

1. Komár

Prekvapivo, najnebezpečnejším tvorom pre ľudí nie je žiaden velikán s ostrými zubami, ale drobný otravný hmyz. Komáre sú zodpovedné za približne 1 000 000 úmrtí ročne. Pre väčšinu z nás sú len nepríjemnou háveďou, ktorá nám hučí do uší pred spaním. Pre iných sú to nebezpeční prenášači chorôb ako malária, horúčka dengue, žltá zimná, či vírus Zika.

Komár
Komár
Zdroj: pexels.com/@ekamelev/

2. Človek

Približne 457 000 ľudí ročne zomrie rukou druhého najnebezpečnejšieho živočícha, človeka. Vo svete sužovanom vojnou, konfliktmi, vraždami a terorizmom to však nie je až také prekvapivé.

3. Hady

Hady sú rozhodne živočíchy, ktoré sa netešia veľmi veľkej popularite, a niet sa čomu čudovať. Na tretie miesto sa dostali vďaka 50 000 zabitiam ľudí ročne. Smrteľné uhryznutia sa ale úradom často ani nenahlásia, a tak môže byť toto číslo ešte podstatne vyššie.

Vretenica
Vretenica
Zdroj: pexels.com/@alexis-chateau-333635/

4. Pes

Najlepší priateľ človeka? No, nie vždy. Psy zabijú ročne približne 25 000 ľudí. Tieto počty ale nie sú založené na krutých napadnutiach domácich miláčikov. Divoké a túlavé psy bývajú často nakazené besnotou, ktorú poľahky prenesú na človeka.

5. Mucha tsetse, zákernica červená, sladkovodný slimák

Tieto 3 malé živočíchy opäť potvrdzujú, že nie všetko ozrutné je nebezpečné. Napríklad, mucha tsetse roznáša parazity, ktoré spôsobujú spavú chorobu. Na tú následne zomrie poľahky 10 000 ľudí každý rok. Zákernicu červenú známu aj ako "kissing bug" - bozkávajúci chrobák, často prilákajú svetlá domov. Jej uhryznutie taktiež prenáša parazity, no tieto spôsobujú Chagasovu chorobu. Tento typ ochorenia vedie k zlyhaniu orgánov a zabíja rovnaký počet ľudí, ako spavá choroba.

Ďalším zabijakom, ktorý si udržuje na konte rovnaké množstvo obetí je sladkovodný slimák. Aj tento tvor prenáša parazity a tie sú zodpovedné za schistozómu. Choroba sa prejavuje podobne ako chrípka, no často dochádza aj k zvracaniu krvi, paralýze nôh a smrti. Vďaka klimatickej kríze sa všetky tieto parazity rozširujú do ďalších častí sveta a stávajú sa čoraz väčšou hrozbou.

6. Škorpión

Škorpióny sa vyskytujú na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Jedovaté bodnutie preto zabíja okolo 3 500 ľudí za rok. Z celkového počtu druhov 1 750 je však len 25 takých, ktoré majú dostatočne silný jed na usmrtenie človeka.

7. Hlístovce

Ďalším známym parazitom je hlísta detská. Do tela sa vám dostane spolu s jedlom a nečistými rukami, a usídli sa v tenkom čreve. Tam spôsobuje problémy s nutričným príjmom a môže dokonca celkom zablokovať tenké črevo. Ročne kvôli nej zomrie okolo 2 500 osôb.

8. Pásomnica

Cesta pásomnice do človeka je podobná ako v predošlom prípade, pomocou kontaminovaného jedla, do ktorého boli naložené vajíčka. Človek s ňou môže žiť aj roky bez povšimnutia a vážnejších príznakov, kým sa náhle prejavia. Každý rok jej podľahne 2 000 ľudí.

9. Krokodíl

Lovec, ktorý zväčša nepremešká svoju príležitosť má na konte 1 000 obetí ročne. Čísla sa ale môžu líšiť, nakoľko je pomerne náročné zistiť celkové počty.

Krokodíl
Krokodíl
Zdroj: unsplash.com/@danielpelaezduque

10. Hroch

Dlhú dobu bol hroch považovaný za najsmrteľnejšie zviera v Afrike. Voči ľuďom sa tieto živočíchy správajú veľmi agresívne a často prevracajú člny s pasažiermi. V prepočte zabijú každý deň aspoň jedného človeka a ročne okolo 500.