Teleskop americkej vesmírnej agentúry NASA s názvom NEOWISE vytvorí každých šesť mesiacov kompletný záber kozmu. Nedávno však výskumníci poskladali 18 z týchto obrázkov do videa, ktoré ukazuje 12-ročné obdobie vývoja vesmíru. Podľa portálu Space ďalekohľad za tento čas odhalil množstvo hviezd, komét, asteroidov, planét, galaxií a čiernych dier, ktoré sú za hranicami našej slnečnej sústavy.
Modernizácia staršieho projektu
NASA NEOWISE alebo Near-Earth Object Wide Field Infrared Survey Explorer obieha asi 500 kilometrov nad Zemou, pričom neustále monitoruje vesmír. Každých šesť mesiacov dokončí teleskop obraz celého kozmu, ktorý je viditeľný pre infračervené detektory. Technológia je rozšírením misie z roku 2009 a doteraz prekonáva všetky očakávania vedcov.
Aktívny vesmír
Video ukazuje 12 rokov vývoja vesmíru. V ňom je odhalená mapa so stovkami miliónov objektov vo vnútri aj mimo našej galaxie. "Ak vyjdete von a pozriete sa na nočnú oblohu, môže sa vám zdať, že sa na nej nič nemení. V skutočnosti tomu tak nie je. Hviezdy žiaria a explodujú. Asteroidy svištia naokolo. Čierne diery trhajú všetko na kusy. Vesmír je naozaj rušné a aktívne miesto," uviedla vo vyhlásení Amy Mainzer, hlavná inšpektorka misie NEOWISE.
Keďže ide o infračervený teleskop, rovnako ako väčší vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba, dokáže zaznamenať teplo vyžarované nebeskými objektmi. S technológiou môže tiež nahliadnuť cez hustý plyn a prach na miesta, kde vznikajú hviezdy a planéty. Aj keď NEOWISE nie je taký výkonný ako Webbov teleskop, dokázal spozorovať už približne tisíc rodiacich sa hviezd.
Vďaka údajom z teleskopu môžu astronómovia lepšie porozumieť aj čiernym dieram. Poznatky využijú na navrhnutie novej techniky merania veľkosti diskov horúceho, žeravého plynu, ktorý ich obklopuje. "Nikdy sme nepredpokladali, že technológia bude fungovať tak dlho. Taktiež sme neočakávali, že budeme môcť robiť toľko vecí s týmto množstvom údajov," uviedol astronóm Peter Eisenhardt.