Od predpovede z roku 2012, kedy mayský kalendár predpokladal koniec sveta, už uplynulo 10 rokov. Aj keď sa táto predpoveď nenaplnila, známy americký vedec a filozof Heinz von Foerster naznačil nový dátum súdneho dňa, ktorý má prísť skôr, ako ktokoľvek čakal. Reč je o dátume 13. november 2026, ktorý je už o 4 roky, uviedol portál LADBible.
Odkiaľ prišla táto predpoveď?
Predpoveď pochádza od vedca Heinza von Foerstera, rodáka z Viedne, ktorý veľkú časť svojej kariéry strávil prácou na University of Illinois. V roku 1960 fyzik, filozof a výskumník predpovedal koniec sveta v dôsledku preľudnenia v roku 2026, pričom na výpočet dátumu použil matematický vzorec.
Foerster vo svojej štúdii napísal, že naše prapravnúčatá nezomrú od hladu, ale že budú "vyžmýkané na smrť." V štúdii tiež spomenul súdny dátum 13. november 2026, o ktorom tvrdil, že vtedy sa ľudská populácia priblíži k nekonečnu, ak bude rásť tak, ako rástla posledné dve tisícročia.
Podľa vedca však existuje nádej na zmenu populačného rastu. Foerster naznačil, že našou jedinou možnosťou je prestať hovoriť o životnom prostredí, ktoré je ovplyvňované prírodnými silami, ale "prevziať sami ako spoločnosť kontrolu nad vlastným osudom."
Aká je pravda?
Aj keď sa populácia na Zemi neustále zvyšuje, nedosahuje nekonečných výšin, o akých hovoril Foerster. Organizácia Spojených národov však predpokladá, že svetová populácia dosiahne v roku 2030 8,5 miliardy, v roku 2050 sa bude blížiť až k hranici 10 miliárd a v roku 2100 dosiahne až 11,2 miliardy ľudí.
V budúcnosti príde zníženie rastu populácie, ktorý podľa analýzy spôsobí klesajúci počet ľudí v produktívnom veku, ktorý bude poškodzovať globálnu ekonomiku. Laicky povedané, na dôchodcov nebude mať kto robiť.
Predpovede Foerstera aj OSN o populácii sveta sa však môžu v budúcnosti zmeniť. OSN totiž sledovala predpoveď, pri ktorej predpokladá pokles plodnosti v krajinách, kde stále existujú obrovské rodiny a naopak mierny nárast v krajinách, kde majú rodiny menej ako dve deti.