Oceány patria k najzáhadnejším oblastiam na svete. Hoci ich vedci skúmajú už niekoľko stoviek rokov, stále nachádzajú nové veci, ktoré menia naše chápanie. K nim patrí aj podivné miesto na dne Červeného mora, ktoré podľa slov výskumníkov zabije všetko, čoho sa k nemu priblíži. Ako informoval portál Unilad, tento jav pritom zapríčiňuje látka, ktorú každodenne používame v kuchyni.
Nebezpečné miesto
V roku 2022 vedci objavili strašidelné miesto na dne Červeného mora. Išlo o takzvaný slaný bazén, ktorý sa nachádzal v hĺbke približne 1 700 metrov. Tím vysvetlil, že na túto oblasť narazil počas skúmania mora pomocou diaľkovo ovládaného podvodného vozidla.
Ako uviedol profesor Sam Purkis, vedúci člen tímu z americkej University of Miami, voda na tomto konkrétnom mieste neobsahuje kyslík. To znamená, že akékoľvek zviera, ktoré sem zablúdi, prostredie okamžite omráči alebo zabije.
Aj tu dokážu prežiť organizmy
Hoci vedci považujú tento objav za desivý, Purkis poznamenal, že im môže pomôcť zistiť, ako sa oceány na našej planéte formovali pred miliónmi rokov. "Naše zistenia o bohatej komunite mikróbov, ktoré prežívajú v extrémnych prostrediach, môžu pomôcť určiť hranice života na Zemi. To je dôležité pri hľadaní bytostí v našej slnečnej sústave a mimo nej. Kým toto všetko nepochopíme, bude ťažké určiť, či cudzie planéty môžu byť vhodné pre život," uviedol.
Napriek ich schopnosti zabiť všetko, čo sa k nim priblíži, sú tieto oblasti bohaté na biodiverzitu. "V takejto veľkej hĺbke zvyčajne nebýva veľa organizmov. Tieto slané bazény sú však, prekvapivo, bohatou oázou života. Je to vďaka veľkému zástupu mikróbov, ktoré podporujú rôznorodé skupiny zvierat," vysvetlil Purkis.
Vedci poznamenali, že tieto slané bazény nielen neobsahujú kyslík, ale sú aj plné smrteľných hladín soli, čo je hlavný dôvod úhynu živočíchov. V tejto oblasti sa tiež môžu nachádzať toxické chemikálie, ako napríklad sírovodík. Roztok doslova konzervuje zvieratá zaživa, čo potvrdilo aj objavenie kraba s neporušeným telom, ktorý bol mŕtvy už niekoľko rokov.