Veľká štúdia uverejnená v časopise JAMA Network Open odhalila nové poznatky o požívaní cigariet. Výskum ukázal, že ľudia, ktorí prestali s fajčením do veku 35 rokov, mali podobnú úmrtnosť ako nefajčiari. Podľa portálu LiveScience je to už tretia obrovská štúdia, ktorá potvrdzuje tento fakt, pričom výsledky by mali mladých ľudí motivovať, aby s návykom prestali.
Hranica potvrdená rokmi výskumov
Výskum odhalil percentuálnu úmrtnosť fajčiarov, pričom uviedol, že bývalí fajčiari, ktorí prestali fajčiť vo veku 35 až 44 rokov, vykazovali o 21% vyššie hodnoty v porovnaní s nefajčiarmi. Subjekty vo veku 45 až 54 rokov skončili pri hodnotení oveľa horšie. Ich úmrtnosť bola vyššia až o 47%. "Medzi mužmi a ženami z rôznych rasových a etnických skupín bolo fajčenie spojené s najmenej s dvakrát väčšími hodnotami," uviedli autori.
Ide o tretiu veľkú štúdiu potvrdzujúcu zistenie, že vek 35 rokov by mal byť hranicou, do ktorej by ľudia mali prestať fajčiť. "Už dlho je známe, že čím skôr s návykom prestanete, tým lepšie," komentoval John Pierce, profesor na Kalifornskej univerzite v San Diegu.
Obrovský nával respondentov
Nová štúdia použila údaje z dotazníkového prieskumu používaného na sledovanie zdravia občanov USA s názvom National Health Interview Survey a National Death Index, databázy záznamov o úmrtí v krajine.
Výskumníci analyzovali prieskumy od viac ako 550-tisíc dospelých, ktorí vyplnili dotazník od januára 1997 do decembra 2018, pričom v čase náboru mali 25 až 84 rokov. Patrili medzi nich súčasní, bývalí fajčiari a takzvaní "nikdy nefajčiari", ktorí za svoj život požili menej ako 100 cigariet. National Death Index však uviedol, že do roka 2019 zomrelo takmer 75-tisíc subjektov štúdie.
Motivácia pre mladšiu generáciu
Price v komentári pripomenul, že respondenti, ktorí začali postupne znižovať príjem cigariet, dokázali v neskoršom veku regulovať občasné fajčenie. "Tieto výsledky nám pripomínajú, že zníženie intenzity požitia nikotínu by malo byť jedným z cieľov programu na kontrolu tabakových výrobkov," uviedol.
Zistenia ukázali, že tí, ktorí prestali fajčiť vo veku 45 rokov, znížili svoje riziko úmrtia až o 90%. Okrem toho respondenti, ktorí skončili pred dosiahnutím veku 35 rokov, vykazovali úmrtnosť veľmi blízku ľuďom, ktorí nikdy nemali cigaretu. Štúdia tiež ukázala, že čím viac času uplynulo od momentu, keď človek prestal s návykom, tým viac sa miera úmrtnosti bývalých fajčiarov približovala k úmrtnosti nefajčiarov.
Profesor Price preto uviedol, že vek 35 rokov by mohol byť motivujúci pre mladých fajčiarov, ktorí sa snažia prestať fajčiť. Dodal však, že títo ľudia doteraz nemali dostatočnú motiváciu k tomu, aby s návykom skoncovali. "Štúdia poskytuje potrebné údaje na stanovenie motivujúceho cieľa pred dosiahnutím veku 35 rokov," napísal.
Autori štúdie však vyhodnotili, že ich výskum má určité obmedzenia. Napríklad informácie o fajčiarskych návykoch subjektov boli zhromaždené v určitom časovom rozmedzí, čo znamená, že niektorí respondenti mohli po prieskume prestať alebo naopak začať s požívaním nikotínu. Vedci však aj tak naznačili, že skoncovanie s fajčením výrazne znižuje riziko predčasnej smrti.