Pred tisíckami rokov existovali rôzne metódy pochovávania pozostatkov. K nim patrili aj obrovské kamenné stavby, v ktorých boli ukryté mŕtve telá elitných občanov. Ako informoval portál DailyMail, ukázalo sa však, že v súčasnosti sa táto duchovná starobylá tradícia stala opäť populárnou, pričom stále viac a viac ľudí si volí hroby podľa vzoru pôvodných stavieb z doby bronzovej.
Starobylá forma pochovávania
Starobylé kamenné stavby, ktoré pokrývali obrovské kopce, sú známe pod menom mohyly alebo kurhany. Hoci sa tieto hroby z doby bronzovej využívali na pochovávanie vysokopostavených ľudí v spoločnosti, dnes táto tradícia naberá iný význam. Ukázalo sa totiž, že ak máte pár tisíc eur nazvyš, takáto stavba sa môže stať aj vaším miestom posledného odpočinku.
Nápad znovu oživila spoločnosť AW Lymn, ktorá dostala povolenie na vybudovanie nového pohrebiska neďaleko dediny Calverton v grófstve Nottinghamshire. Jej cieľom je vytvoriť tieto stavby presne podľa vzoru hrobov z doby bronzovej, pričom zvonku budú pripomínať malé kopce pokryté trávou, ale vo vnútri nájdete množstvo výklenkov vsadených do kamenných múrov. Do nich sa uložia urny s popolom a pamiatkami vrátane fotografií či cenných artefaktov.
Ako uviedol Pete Clarson, obchodný riaditeľ spoločnosti AW Lymn, tieto kamenné stavby však nebudú určené len na uloženie popola. "Mohyly ponúkajú alternatívu k pohrebu, ale stále sú miestom, kam môžu pozostalí ísť, aby prijali stratu a oslávili život," poznamenal. Vo vybrané dni rodiny budú môcť navštíviť svojich blízkych a dokonca si priniesť jedlo na piknik. Cieľom spoločnosti je sprístupniť verejnosti nové mohyly na jar budúceho roka.
Viacero lokalít
Pôvodné kurhany pochádzajú z obdobia od neolitu až po strednú dobu bronzovú, približne medzi rokmi 4000 až 1400 pred n. l. Ľudia ich stavali nad kamennými konštrukciami, ktoré fungovali ako kolektívne hrobky, hoci tradične patrili spoločenskej elite. Jedným z najznámejších príkladov je Sutton Hoo v Suffolku, kde sa nachádza približne 20 mohýl vyhradených iba pre bohatých ľudí.
Existujú však ďalšie mohyly, ktoré firmy budujú pre súčasnú spoločnosť. Prvou sa stala All Cannings neďaleko mesta Marlborough, ktorá bola otvorená v roku 2015. Od jej otvorenia sa objavili aj iné miesta na uloženie urien, a to napríklad v Cambridgeshire, Dorsete, Shropshire či Oxfordshire. Cena za uloženie pozostatkov v týchto lokalitách sa pohybuje od 825 libier (950 eur) na jeden rok do 2 145 libier (2 480 eur) za celoživotný prenájom.
Existujú však aj ďalšie netradičné možnosti, ktoré doplňujú stále rozširujúci sa zoznam pochovávania ľudských tiel. Populárnou sa totiž v posledných rokoch stala aj kremácia vo vode, známa pod pojmom alkalická hydrolýza. Pri nej sa mŕtve telo rozkladá v zmesi chemikálií z čoho vznikne tekutina, ktorú je možné vypustiť do kanalizácie spolu s ostatným odpadom.
Ďalšou metódou je plastinácia, čo je použitie chemického procesu na konzerváciu tkanív, orgánov a celých tiel na lekárske účely a verejné vystavovanie, či darovanie mŕtvoly na takzvanú telovú farmu, na ktorej vedci skúmajú, ako rôzne podmienky ovplyvňujú ľudské mŕtvoly.