Zaujímavosti
photo Foto
video Video
01. mar. 2024 o 16:00
Miloš Audi, ladbible.com

Našli loď, ktorá zmizla pred 120 rokmi: Objavili ju úplnou náhodou a v dobrom stave

placeholder
Našli loď, ktorá zmizla pred 120 rokmi.
Zdroj: istock.com

Vedcom sa po takmer 120 rokoch podarilo objaviť stratenú nákladnú loď, ktorá sa potopila kvôli silnej búrke. Zábery odhalili, že hoci boli niektoré časti poškodené, hlavné konštrukcie ostali v skvelom stave.

Zaujímavosti
01. mar. 2024 o 16:00
Našli loď, ktorá zmizla pred 120 rokmi: Objavili ju úplnou náhodou a v dobrom stave

Vedcom sa po takmer 120 rokoch podarilo objaviť stratenú nákladnú loď, ktorá sa potopila kvôli silnej búrke. Zábery odhalili, že hoci boli niektoré časti poškodené, hlavné konštrukcie ostali v skvelom stave.

Vedci objavili loď, ktorá sa stratila pred vyše storočím v austrálskych vodách. Desiatky metrov veľké plavidlo SS Nemesis sa potopilo počas silnej búrky, ktorá usmrtila všetkých členov posádky. Ako informoval portál LADBible, ukázalo sa však, že aj napriek obrovskej hĺbke, v ktorej sa loď nachádzala, sa dobre zachovala.

Loď zmizla pred viac ako 100 rokmi

9. júla 1904 vyrazila SS Nemesis a jej 32-členná posádka z austrálskeho Newcastlu do Melbourne. 73-metrové plavidlo naložené uhlím sa však nikdy nedostalo do svojho cieľa, pretože sa ocitlo v silnej búrke niekde pri pobreží Nového Južného Walesu. Malú šancu na záchranu posádky zmarili správy, že sa na pláži začali objavovať nehybné telá a časti lode. Aj napriek obrovskému záujmu verejnosti o hľadanie nezvestnej lode a členov posádky sa nikdy nenašla.

Trvalo viac ako storočie, kým sa niekto opäť odvážil spustiť pátranie po obrovskom plavidle. V roku 2022 sa však stalo niečo, čo podnietilo mnohé skupiny potápačov. Vtedy pracovníci spoločnosti Subsea Professional Marine Services hľadali neďaleko Sydney stratené nákladné kontajnery. Nakoniec však narazili na vrak, ktorý sa nachádzal takmer 30 kilometrov od pobrežia. Objavili ho pomocou diaľkových senzorov, pričom mali tušenie, že skutočne môže ísť o stratený SS Nemesis.

Niektoré časti zostali neporušené

Aby svoju teóriu potvrdili, požiadali o pomoc Organizáciu pre vedecký a priemyselný výskum Commonwealthu (CSIRO). Vládna agentúra použila viaclúčové hĺbkomery na zmapovanie morského dna. Neskôr na toto miesto poslali podmorské kamery, ktorým sa podarilo zachytiť množstvo záberov trosiek.

Video nakoniec CSIRO porovnala s historickými fotografiami a náčrtmi lode, pričom dokázala určiť, že ide o stratenú loď. "Vrak sa nachádza smerom k okraju kontinentálneho šelfu a je vzpriamený na morskom dne. Naša vizuálna kamerová kontrola ukázala, že niektoré kľúčové štruktúry boli stále neporušené vrátane dvoch kotiev lode ležiacich na dne," vysvetlil v tlačovej správe Phil Vandenbossche, hydrografický prieskumník zo CSIRO.

Vyšetrovanie tiež umožnilo výskumníkom určiť, čo sa pravdepodobne stalo s loďou. Hlavnou teóriou je, že motor ochromila silná búrka, kvôli čomu sa plavidlo zastavilo a nemalo ako uniknúť nebezpečnému živlu.

Potom SS Nemesis zasiahla obrovská vlna, ktorá ju potopila príliš rýchlo na to, aby posádka mohla použiť záchranné člny. "Tento objav a potvrdenie identity vraku nielenže odhaľuje významné archeologické informácie o jeho stroskotaní, ale čo je dôležitejšie, môže poskytnúť určitú útechu rodinám a priateľom ľudí, ktorí zahynuli na palube, ako aj miesto, kde na nich môžu spomínať," uviedol námorný archeológ z organizácie Heritage NSW, doktor Brad Duncan.