Zmena pohlavia či mena, ktoré máte uvedené v pase, nie je jednoduchý proces. Okrem toho je dôležité podstúpiť aj vyšetrenia u psychiatra. Viacero transrodových osôb sa pasuje s veľkým problémom - túto úradnú zmenu momentálne nemôžu podstúpiť, aj keby veľmi chceli, informuje portál NewsTrust.
Muži od 18 do 60 rokov nemôžu opustiť Ukrajinu
Stovky transrodových žien a nebinárnych ľudí boli pri pokuse o útek z Ukrajiny sklamaní. Ich prechod cez štátnu hranicu bol zamietnutý, keďže ich pasy obsahujú pôvodné rodné meno a pohlavie. Aktuálne nariadenie totiž zakazuje mužom vo veku od 18 do 60 rokov opustiť Ukrajinu. Znamená to, že každý, kto má v pase v kolónke pohlavie uvedené "muž", nebude pustený cez hranice.
Na problém poukázala aj Valeria Kolosova. Počas toho, ako sa chcela dostať cez hranice, čelila veľkej prekážke. Jej pas a občiansky preukaz identifikujú 24-ročnú transgender ženu ako muža, čo znamená, že musí zostať v krajine. "Nedovolili mi utiecť pre stanné právo. Ale ak tu zostanem, nebude tu žiadna nádej na normálny život. Nevidím svoju budúcnosť v Ľvove alebo v zničenom Kyjeve. Mám len malú nádej," myslí si.
Zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne údaje o tom, koľko obyvateľov Ukrajiny patrí do komunity LGBT. Okrem toho je komunita terčom konzervatívnych a krajne pravicových skupín. Transrodové a nebinárne osoby tvrdia, že proces zmeny pohlavia je príliš dlhý a komplikovaný.
V Európe existujú organizácie, ktoré im pomáhajú
V Nemecku vznikla nová Aliancia núdzovej pomoci pre queer ľudí z Ukrajiny, ktorá nadviazala kontakt s približne 40 transrodovými ženami a nebinárnymi ľuďmi, ktorí sa neidentifikujú ani ako muži, ani ako ženy, a musia byť evakuovaní.
"Súčasná situácia na Ukrajine, žiaľ, neumožňuje evakuáciu organizovanú federálnou vládou," uviedol hovorca nemeckého ministerstva zahraničia. Vo viacerých mestách budujú vojaci a civilisti obranu a pripravujú sa na útok.
18-ročný Nick, ktorý je nebinárny, a v pase má zatiaľ uvedené, že je mužom, sa skrýva. "Vojenské úrady ma môžu prinútiť ísť do bojovej zóny so zbraňou v ruke. Nie je to správne. Všetci civilisti chcú utiecť pred nočnými morami, ktoré spôsobuje vojna. Nie sú to len ženy, ktoré utekajú. Chcem pred touto nočnou morou zdrhnúť kamkoľvek a začať svoj život od nuly," tvrdí.
Európske organizácie pomáhajúce LGBT ľuďom sa všemožne snažia pomôcť gayom, bisexuálnym a trans ľuďom utiecť z Ukrajiny, nájsť si prístrešie, prípadne požiadať o azyl. Terry Rivers, zakladateľ siete Queer Spaces Network v Českej republike, uviedol, že jeho organizácia poskytuje pomoc utečencom prichádzajúcim na slovenské hranice.
Do tejto organizácie pred časom zavítal aj Robert, 31-ročný transrodový muž pôvodom z Iraku, ktorý 13 rokov žije na Ukrajine. Priznal, že 3 dni cestoval vlakom z východného mesta Charkov na Slovensko a následne do Prahy. "Cítim sa ako vo sne," povedal Robert, ktorému Queer Spaces Network poskytla ubytovanie v českej metropole.
Robert to však pri úteku z Ukrajiny nemal ľahké. Údajne sa mu policajti na hraničnej kontrole posmievali, kričali naňho a dvakrát mu hodili jeho doklady totožnosti o zem. "Mal som obrovský strach, nevedel som, čo mám robiť. Ale po niekoľkých hodinách ma pustili," dodal na záver.