Reportáž severokórejskej televízie zobrazovala obyvateľov Pchjongjangu, ktorí si vychutnávajú pšeničné wrapy pred továrňou Kumsong Food Factory. V správach sa objavili aj zábery Kim Čong-ila, otca súčasného vládcu Kim Čong-una, ako stojí v kuchyni, kde wrapy vyrábajú. Podľa novín Rodong Sinmun Kim Čong-il toto jedlo vynašiel, píše portál Unilad.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: >>>Bývalí trestanci porovnali väzenie vo filmoch a v skutočnosti. V čom je najväčší rozdiel?<<<
Maslový chlieb je zrada socializmu
Noviny ďalej uviedli, že súčasný vládca, Kim Čong-un, je veľkým fanúšikom týchto pšeničných wrapov, ktorých popularita v okolí Pchjongjangu údajne výrazne rastie. Ťažko však povedať, čo je na tom pravdy, pretože Severokórejčania, ktorí z krajiny utiekli, tvrdia, že takéto pokrmy tam v skutočnosti takmer neexistujú.
Hyun-seung Lee sa narodil do rodiny z vyššej vrstvy, no Severnú Kóreu opustil v roku 2014. Vysvetlil, že burrito mohlo v skutočnosti ochutnať len málo ľudí:
"Väčšina z nich nemali ani možnosť sa s týmto pokrmom stretnúť. Mnoho obyvateľov nemá peniaze na zahraničné jedlo a aj keby tie peniaze mali, nemajú si to jedlo kde kúpiť. V 90. rokoch boli milovníci chleba s maslom zosmiešňovaní a označovaní za zradcov socializmu."
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: >>>Vulgárny happy meal: Ľudí pobúrila hračka nahého maskota McDonald's s hranolkami v slipoch<<<
Nedostatok základných ingrediencií
Lee tiež uviedol, že v Severnej Kórei nikdy pšeničné wrapy nevidel v predaji. Jedlo zo západu sa obvykle nedá v krajine zohnať nikde okrem Pchjongjangu:
"Nikdy som v Severnej Kórei nevidel burritá ani wrapy, možno tam až doteraz také reštaurácie neboli. Ale západné jedlá sa tam dostanú zriedka, pretože je veľmi málo reštaurácií, v ktorých si ich môžete dať. Ingrediencie taktiež nie sú veľmi pestré, pretože je veľký nedostatok mlieka, syrov či korenín."
Hoci presný pôvod burrita nie je známy, samotné slovo i informácie o pokrme sa objavujú v mexickom slovníku už od roku 1895, čiže oveľa skôr, než tento pokrm údajne vynašiel Kim Čong-il.