Až dve miliardy geneticky modifikovaných samcov komárov budú vypustené na Floride a v Kalifornii. Rozhodla o tom Americká agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA). Hmyz vyvinula biotechnologická spoločnosť Oxitec so sídlom v Oxforde vo Veľkej Británii v snahe znížiť prenos škodlivých chorôb, ako je horúčka dengue a žltá zimnica, píše portál Unilad.
Ľudí by nemali ohroziť
Spoločnosť Oxitec upravila samcov komárov egyptských, ktorí, samozrejme, neštípu. Jedince boli následne boli vypustené do voľnej prírody, aby sa spárili so samicami, ktoré, naopak, štípu. Zároveň sa nepredpokladá, že by upravený hmyz pre ľudí predstavoval akékoľvek nebezpečenstvo. Hmyz splodí potomstvo, ktoré nebude ani samčekom, ani samicou a nikdy sa nedožije dospelosti.
Projekt bol prvýkrát spustený v oblasti Florida Keys v roku 2021. Postupom času ho EPA rozšírila na celú Floridu i do štyroch okresov v Kalifornii. Rozdiel v modifikovaných komároch nebude na prvý pohľad vôbec viditeľný, no ich vypustenie by malo zredukovať početnosť komárov na Floride a v Kalifornii.
Grey Frandsen, generálny riaditeľ spoločnosti Oxitec, vo vyhlásení o schválení uviedol: "Náš tím je nesmierne hrdý na to, že získal ďalší súhlas od EPA. Toto rozšírenie nášho úsilia v USA odráža silné partnerstvá, ktoré sme vytvorili s veľkým a rôznorodým spektrom zainteresovaných strán na miestnej, štátnej a národnej úrovni.“ Agentúra EPA schválila uvoľnenie viac ako dvoch miliárd geneticky modifikovaných komárov v oboch amerických štátoch.
Nie každý je s týmto nápadom stotožnený
Komáre egyptské údajne spôsobujú viaceré ochorenia u ľudí. Florida bola ohniskom prepuknutia horúčky dengue už v roku 2020. Primárnym cieľom je teda eliminovať chorobnosť na Floride i v Kalifornii. Schválenie programu sa však stretlo aj s odmietavými postojmi.
Dana Perls, programová manažérka pre potraviny a technológie z environmentálnej organizácie Friends of the Earth, to považuje za deštruktívny krok, ktorý je nebezpečný pre verejné zdravie. Jednou z jej hlavných obáv je nedostatok existujúcich vedeckých údajov z pilotného programu uskutočneného minulý rok.