Bangkok sa stal v roku 2023 top diaľkovou destináciou slovenských dovolenkárov - v porovnaní s rokom 2022 si doň letenku zakúpilo o 40 percent viac dovolenkárov, ukazujú dáta najväčšieho slovenského vyhľadávača leteniek Pelikan.sk.
Priemerná cena spiatočnej letenky do Bangkoku sa na webe Pelikána drží na úrovni zhruba 720 eur, o to viac momentálne potešia spiatočné letenky s cenovkou od 499 eur. Práve Bangkok slúži ako vstupná brána smerom na rozprávkové ostrovy Thajska, rozhodne by ste ho však nemali prehliadnuť.
Chrámy na každom rohu
K Bangkoku neodmysliteľne patria nádherné chrámy a paláce. Ak by ste však mali čas len na obhliadku jedného z nich, mal by to byť Kráľovský palác. Snúbila sa v ňom história, tradícia i poriadna porcia ľudskej kreativity. Komplex bol kráľovským sídlom niekoľkých panovníkov počas viac ako dvoch stoviek rokov a dodnes sa využíva na dôležité obrady.
V bezprostrednej blízkosti Kráľovského paláca sa nachádza ďalší skvost thajskej metropoly - chrám Wat Pho. Obdivovať v ňom možno viac ako tisícku sôch a obrazov Budhu a takmer stovku farebných pagot.
Ak by ešte stále neboli nabažení krásou tradičných chrámov, namierte si to do komplexu Wat Arun. Jeho výnimočnosť vyniká už pri prvom pohľade, a to vďaka porcelánovým úlomkom, ktoré robia z chrámu unikátne dielo.
Ďalšou možnosťou je aj návšteva jedného z najstarších chrámov, ktorým je Wat Suthat. Na jeho výstavbe sa podieľali až traja králi a okrem nádhernej architektúry sa môže pochváliť aj zaujímavými nástennými maľbami. Bonusom je susedná stavba - teakový rám takzvanej obrej hojdačky merajúci 27 metrov.
Kráľovský palác je neodmysliteľnou súčasťou thajského Bangkoku.
Zdroj:
Shutterstock
Benátky východu
Nezameniteľnú atmosféru Bangkoku vytvárajú početné trhy. Najväčším je víkendový trh Chatuchak, ktorý je domov pre viac ako 15-tisíc stánkov. Tie ponúkajú všetko od výmyslu sveta - od suvenírov, cez oblečenie až po chutné jedlo.
Pre ešte zaujímavejší zážitok by ste nemali vynechať plávajúce trhy, vďaka ktorým sa kedysi zvykol Bangkok označovať ako "Benátky východu". Najnavštevovanejší z plávajúcich trhov sa nachádza kúsok od mesta. Je ním Damnoen Saduak, kde sa môžete stretnúť s domácimi obyvateľmi či si pochutnať na čerstvom ovocí.
S domácimi obyvateľmi, no predovšetkým s batôžkármi z celého sveta, sa môžete stretnúť aj na preslávenej ulici Khao San. Najdivokejšie miesto thajskej metropoly je plné reštaurácií, barov a klubov. Nie je tak žiadnym prekvapením, že sa z nej po zotmení stáva epicentrum nočného života celej juhovýchodnej Ázie.
Plávajúce trhy sú v Bangkoku samostatnou atrakciou.
Zdroj:
Shutterstock
Spokojní labužníci i športovci
Trhy sú síce jedným z najlepších miest na skúmanie lokálnej gastronómie, no milovníci dobrého jedla by nemali vynechať čínsku štvrť a pristaviť sa v stánku Jek Pui Curry, ktorý sa chváli tým najlepším karí v meste. Púť po multikultúrnom zážitku pokračuje v neďalekej "Malej Indii", v ktorej sa okrem stánkov vyníma sikhský chrám.
Na svoje si okrem gurmánov prídu aj nadšenci bojových športov. Thajský box je známy naprieč celým svetom a Bangkok je ideálnym miestom, kde sa športovci môžu učiť od skutočných majstrov. K športu patrí aj regenerácia a tú zaručia thajské masáže. Salóny sú roztrúsené po celom meste a mnohé z nich ponúkajú bohatú škálu telových zábalov či ošetrení.
Počas návštevy Thajska nemožno vynechať ani ochutnávku gastronómie na street marketoch.
Zdroj:
Shutterstock