Zaujímavosti
photo Foto
video Video
26. nov. 2022 o 13:12
Miroslav Novysedlák, allthatsinteresting.com

Mal zdeformovanú tvár a zomrel ako 16-ročný. Chlapec odolával vzácnej chorobe až do konca

placeholder
Rocky Dennis
Zdroj: twitter.com/8galile, twitter.com/KYLEkyl34767679

Keď sa narodil, zdalo sa, že pôjde o zdravého chlapca. Všetko sa však zmenilo po dvoch rokoch, keď mu lekári diagnostikovali vzácne ochorenie, ktoré bolo predzvesťou smrti. Jeho matka sa však rozhodla, že syna vychová tak, akoby bol zdravý.

Zaujímavosti
26. nov. 2022 o 13:12
Mal zdeformovanú tvár a zomrel ako 16-ročný. Chlapec odolával vzácnej chorobe až do konca

Keď sa narodil, zdalo sa, že pôjde o zdravého chlapca. Všetko sa však zmenilo po dvoch rokoch, keď mu lekári diagnostikovali vzácne ochorenie, ktoré bolo predzvesťou smrti. Jeho matka sa však rozhodla, že syna vychová tak, akoby bol zdravý.

Rocky Dennis sa narodil s extrémne zriedkavou chorobou. Bola mu diagnostikovaná kranio-diafyzárna dysplázia, ktorá spôsobuje, že hlava a tvár postihnutého jedinca je zdeformovaná a má neobvyklý tvar. Lekári matke povedali, že jej syn bude iba trpieť a s najväčšou pravdepodobnosťou zomrie skôr, ako dovŕši sedem rokov, uvádza portál AllThatsInteresting.

Podľa lekárov mal ohluchnúť aj oslepnúť

Rocky sa narodil ako úplne zdravé dieťa a nič nenasvedčovalo tomu, že by jeho život mal byť spleťou tŕnistých okamihov. V dvoch rokoch sa však objavili prvé známky, že s ním niečo nie je v poriadku.

Počas röntgenového vyšetrenia uňho lekár objavil lebečnú anomáliu. Zakrátko jeho lebka začala rásť priam šokujúcou rýchlosťou. Testy následne potvrdili, že chlapec trpí spomínanou diagnózou. Kvôli abnormálnemu rastu lebky choroba zdeformovala jeho tvár a jeho hlava bola dvojnásobne väčšia oproti normálnej veľkosti.

Usadeniny vápnika v lebke vytvárali tlak na jeho oči a nos, ktorý sa taktiež roztiahol do atypického tvaru. Lekári matke oznámili, že postupne ohluchne, oslepne a bude trpieť ťažkým mentálnym postihnutím, dokým mu váha lebky nezničí mozog. Na základe šiestich podobných prípadov tohto ochorenia lekári vydedukovali, že Rockyho šance sú minimálne.

Jeho matka Rusty sa však nevzdávala a bojovala. Keď mal Rocky šesť rokov, zapísala ho do verejnej školy a vychovávala ho tak, ako keby to bol zdravý chlapec. Napriek svojej diagnóze bol ukážkovým žiakom, ktorého si obľúbili aj ostatné deti. "Všetci ho mali radi, pretože bol naozaj zábavný," povedala o svojom synovi Rusty.

Vedel si vystreliť sám zo seba

Z letného tábora pre postihnuté deti v južnej Kalifornii, ktorého sa zúčastnil, si chlapec odniesol množstvo titulov a trofejí. Bol zvolený za najlepšieho kamaráta, dobromyseľného a najpriateľskejšieho táborníka. Rockymu sa podarilo prežiť až do tínedžerského veku hlavne vďaka odvahe, ku ktorej ho viedla jeho matka. Ako tínedžer si vypestoval silný zmysel pre humor a svoju diagnózu dokázal brať s ľahkosťou. Dokonca žartoval o tom, ako vyzerá.

"Raz prišiel z ihriska s plačom, lebo deti mu vraveli, že je škaredý. Povedala som mu, že keď sa mu smejú, nech sa smeje aj on. Ak sa budeš správať pekne, všimnú si to a budú ťa milovať. Verím, že vesmír podporí čokoľvek, čomu budeš chcieť veriť. Naučila som to obe svoje deti," vysvetlila matka.

Špeciálnym dňom bol pre Rockyho Halloween. Počas toho, ako koledoval s ostatnými deťmi, si robil žarty z nič netušiacich susedov. Na tvári mal masku, a keď ju strhol, malo to vyzerať tak, že má ďalšiu. Vo chvíli, keď si ju chcel dať dole, povedal, že je zrejme prilepená, pretože si ju nemôže sňať. Aj to bolo dôkazom toho, že si vedel uťahovať sám zo seba.

Jedného dňa sa mu do cesty priplietol plastický chirurg, ktorý mu ponúkol operáciu, aby mohol vyzerať normálnejšie. Rocky ho však odmietol. Keď nastúpil na strednú školu, učitelia sa ho pokúsili preložiť do špeciálnej školy, no jeho matka to nedovolila: "Myslím si, že ho chceli držať mimo triedy, pretože si mysleli, že by to obťažovalo rodičov ostatných detí." Rocky v škole naďalej exceloval a strednú ukončil s vyznamenaním.

O jeho živote bol natočený film

Matka mu dávala hlavne prírodné lieky a viedla ho k filozofii samoliečby prostredníctvom sily viery. Vždy, keď mal silné bolesti hlavy, poslala ho do izby, aby si oddýchol a načerpal sily. Aj napriek tomu sa jeho zdravie začalo zhoršovať. Bolesti hlavy boli intenzívnejšie a chradlo aj jeho telo. Zmeny sa podpísali aj na jeho správaní, ktoré bolo kedysi vľúdne a pozitívne. Matka vycítila, že jej syn čoskoro zomrie a 4. októbra 1978 sa tak skutočne stalo. Rocky mal vtedy 16 rokov.

Jeho trpký príbeh sa stal predlohou pre životopisný film z roku 1985, ktorý nesie názov Maska. Matku si v dráme zahrala známa speváčka a herečka Cher. Film mal premiéru sedem rokov po Rockyho smrti a získal pozitívne ohlasy nielen od kritikov, ale aj od širokého publika.

Vo filme bol zobrazený aj ten večer, počas ktorého Rocky zomrel. V tú noc jeho matka a jej priatelia - motorkári usporiadali párty na jeho počesť. "Je vedecky dokázané, že energia sa nedá zničiť - má len inú formu," povedala po smrti svojho syna.

Herec Eric Stoltz, ktorý Rockyho stvárnil, si na vlastnej koži vyskúšal, aké to je kráčať v šľapajach osudom bičovaného chlapca. Počas prechádzky po štvrti, kde Rocky žil, si uvedomil, aký zložitý bol jeho život: "Ľudia neboli veľmi láskaví. Bola to veľmi kuriózna lekcia prejsť čo i len kúsok v topánkach toho chlapca. Neraz mi ukázali, že dokážu byť zlí."