26. máj. 2022 o 09:17
Miloš Audi, walesonline.co.uk, tmz.com

Kličkovci, Oleksandr Usyk či Lenna: Ktoré známe osobnosti sa postavili na obranu Ukrajiny?

placeholder
Do boja na Ukrajine sa zapojili aj ukrajinské osobnosti
Zdroj: northfoto.com, instagram.com/anastasiia.lenna

Ukrajinský konflikt už trvá viac ako tri mesiace a obyvatelia krajiny stále bránia svoju vlasť pred Rusmi. Do boja sa zapojilo aj množstvo ukrajinských osobností, ktoré sa snažia bojovať proti ruským vojskám a dodávať jedlo pre zničené oblasti.

Zaujímavosti
26. máj. 2022 o 09:17
Kličkovci, Oleksandr Usyk či Lenna: Ktoré známe osobnosti sa postavili na obranu Ukrajiny?

Ukrajinský konflikt už trvá viac ako tri mesiace a obyvatelia krajiny stále bránia svoju vlasť pred Rusmi. Do boja sa zapojilo aj množstvo ukrajinských osobností, ktoré sa snažia bojovať proti ruským vojskám a dodávať jedlo pre zničené oblasti.

Podľa OSN utieklo z Ukrajiny viac ako 6 miliónov civilistov. Mnohí však zostali v krajine, aby bojovali proti ruským vojskám. K nim sa pridali aj mnohé známe ukrajinské osobnosti, ktoré sa rozhodli brániť svoju vlasť. Patria k nim boxeri, futbalisti, olympijskí športovci aj modelky, uviedol portál Wales Online.

Boje na Ukrajine stále prebiehajú
Boje na Ukrajine stále prebiehajú
Zdroj: northfoto.com

Bratia Kličkovci

Boxerské legendy Vladimir a Vitali Kličkovci už na začiatku vojny vyhlásili, že sú pripravení zomrieť za Ukrajinu. Bratia prisľúbili, že budú brániť svoju krajinu pred cudzími útočníkmi a uviedli, že buď zostane Ukrajina slobodná, alebo zahynú pri boji.

Dvaja bývalí majstri sveta v boxe sú stále v Kyjeve, kde sa chopili zbraní proti ruským a bieloruským silám. Vitalij Kličko k tomu ako primátor pociťuje osobitnú potrebu ísť príkladom pre ľudí. "Som veľmi hrdý na to, akí sú ľudia vlasteneckí. Sme pripravení zomrieť za našu rodnú krajinu a za naše rodiny, pretože je to náš domov," uviedol.

Bratia Kličkovci
Bratia Kličkovci
Zdroj: northfoto.com (ilustračné)

Oleksandr Usyk

Aktuálny majster sveta v ťažkej váhe Oleksandr Usyk tiež odletel späť do svojej vlasti a uviedol, že jeho krajina a česť sú dôležitejšie ako akýkoľvek boj v ringu. 35-ročný boxer, ktorý v septembri minulého roka porazil Brita Anthonyho Joshuu a stal sa šampiónom, sa prihlásil do ukrajinskej armády. "Nemám žiadny strach, absolútne žiadny strach," povedal.

Usyk sa pripojil k silám obrany Kyjeva a zaviazal sa, že v prípade potreby bude zabíjať ruských vojakov. "Ak budú chcieť vziať život mne, alebo mojim blízkym, budem to musieť urobiť. Ale ja to nechcem. Nechcem strieľať, nechcem nikoho zabiť, ale ak budú chcieť zabiť mňa, nebudem mať na výber," uviedol.

Oleg Luzhny

Bývalý futbalista Arsenalu Oleg Luzhny sa taktiež zapojil do boja proti Rusku a uviedol, že je odhodlaný brániť svoju vlasť a kvôli tomu aj odložil svoju trénerskú kariéru. 53-ročný tréner povedal, že ochrana jeho krajiny je pre neho všetkým. "Situácia je hrozná. Chcem prísť trénovať do Veľkej Británie, ale predtým budem bojovať za svoj ľud, za moju krajinu a za demokraciu," povedal Luzhny pre Birmingham Live.

Zhan Beleniuk

Zlatý olympionik z Tokia Zhan Beleniuk, ktorý sa v roku 2019 stal prvým černošským poslancom ukrajinského parlamentu, zverejnil na Instagrame svoju fotku so zbraňou a nábojmi. "Ak chcete mier, pripravte sa na vojnu! Dôležité je srdce na správnom mieste a chladná hlava!" uviedol.

Neskôr však už svoje slová zopakoval radikálnejšie. "Choďte do ri*i, sviniari. Nech súťažia medzi sebou! Každý, kto podporuje politiku Kremľa, nemá v civilizovanom svete miesto!" dodal.

Anastasia Lenna

Aj bývalá Miss Ukrajiny sa zaviazala, že bude strieľať ruských útočníkov prekračujúcich hranice jej krajiny. Anastasia, ktorá v roku 2015 vyhrala na súťaži Miss Grand International Beauty, zverejnila na svojom Instagrame túto správu: "Každý, kto prekročí ukrajinskú hranicu s úmyslom invázie, bude zabitý!"

Jej varovanie sprevádzala fotografia jej kamarátov, ktorí blokujú cestu v obkľúčenej krajine. V druhom príspevku ocenila ukrajinskú armádu a tvrdila, že bojujú tak dobre, že by podľa nej malo NATO požiadať o vstup na Ukrajinu.

Slava Medvedenko

Bývalý spoluhráč legiend Kobeho Bryanta a Shaquillea O'Neala tiež robí všetko, čo je v jeho silách, aby ochránil svoju domovskú krajinu pred ruskými silami. 43-ročný Medvedenko sa do boja zapojil už takmer od prvého dňa. Dvojnásobný šampión NBA sa zaviazal, že bude pomáhať ukrajinským deťom a dodávať jedlo do oblastí zasiahnutých ruskými silami.

V rozhovore si spomenul na noc, keď sledoval, ako ruské sily vypálili viac ako 20 rakiet v snahe eliminovať ukrajinský radarový systém. "Viete si to predstaviť? Len sedíte na kontrolnom stanovišti a vidíte, ako nad vami preletí veľká zas*aná raketa," uviedol Medvedenko podľa portálu TMZ.