22. feb. 2024 o 09:30
Miloš Audi, nypost.com

Umrela až na 24 minút a prebrala sa v druhom živote. Lekárov prekvapilo, ako rýchlo sa zotavila

placeholder
Žena umrela až na 24 minút.
Zdroj: istock.com

Američanka menom Lauren Canaday po náhlej zástave srdca zomrela na neuveriteľných 24 minút. Lekári ju však dokázali zachrániť.

Zaujímavosti
22. feb. 2024 o 09:30
Umrela až na 24 minút a prebrala sa v druhom živote. Lekárov prekvapilo, ako rýchlo sa zotavila

Američanka menom Lauren Canaday po náhlej zástave srdca zomrela na neuveriteľných 24 minút. Lekári ju však dokázali zachrániť.

Žena z americkej Virgínie menom Lauren Canaday prežila nepríjemný incident. Vyhlásili ju totiž za klinicky mŕtvu po tom, čo jej srdce prestalo biť na celých 24 minút. Ako informoval portál New York Post, nakoniec sa ju však podarilo resuscitovať, pričom lekárov prekvapilo, že sa jej mozgová aktivita vrátila k normálnym hodnotám.

Priama cesta k uzdraveniu

Canaday o nepríjemnej skúsenosti hovorila na sociálnej sieti Reddit, kde odhalila aj rôzne podrobnosti počas pobytu v nemocnici. "Minulý február som dostala náhlu zástavu srdca. Môj manžel okamžite privolal záchranárov, ktorí začali s oživovaním. Trvalo im však až 24 minút, kým moje srdce opäť rozbehli," povedala žena s tvrdením, že po 9 dňoch na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) sa jej stav oveľa zlepšil, pričom vyšetrenia neodhalili žiadne viditeľné poškodenie mozgu.

Záchranári uviedli, že jej zástavu srdca mali spôsobiť komplikácie spojené so silnými príznakmi covidu. Dôvodom je, že Canaday mala pozitívny test, keď bola prijatá na JIS. Mladá žena však poznamenala, že výsledky meria mozgovej aktivity ukázali postupnú regeneráciu a návrat k normálnym hodnotám.

Vzácna diagnóza

Z klinického hľadiska však Canaday mala zažiť podivný jav, ktorý sa nazýva Lazarusov syndróm. Tento zriedkavý stav, ktorého presná príčina zostáva doteraz nejasná, nastáva vtedy, keď pacient vyhlásený za mŕtveho po zástave srdca náhle začne vykazovať známky života. Ide o oneskorený návrat spontánneho obehu krvi po ukončení resuscitácie. Tento stav však podľa pacientov nesúvisí s kómou či hlbokým spánkom, ako je zobrazované vo filmoch.

Prípad mladej ženy je však pre lekárov obzvlášť fascinujúci, pretože väčšina ľudí, ktorí sa stretli tvárou v tvár s týmto javom, nežije veľmi dlho. Zo 65 zdokumentovaných prípadov v rokoch 1982 až 2018 sa totiž úplne uzdravilo len 18 pacientov.

Canaday tiež v príspevku priznala, že zažila príznaky amnézie po tom, čo sa zobudila. "Neviem, kedy som začala chápať, aký je vlastne rok, ale doktori tvrdili, že to trvalo pár dní. Vraj som tiež neustále zabúdala, prečo ležím v nemocnici," uviedla. Napriek tomu žena často pociťovala pokoj, ktorý jej nahováral, že sa už nič zlé nestane. "Teraz som na tom oveľa lepšie, ale stále chodím na terapie. Rozhodla som sa tiež, že si oddýchnem od pracovného života," vysvetlila.

Napriek nepríjemnej skúsenosti verí, že jej znovuzrodenie bude mať trvalý vplyv na jej osobnosť. Potvrdila tiež, že jej krátka smrť dala nový pohľad na život. "Mám iné priority, ktoré ovplyvňujú moje vzťahy. Každým dňom stále viac milujem svojho manžela, pretože viem, že sa mi snažil zachrániť život. Mám pocit, že vo februári 2023 zomrelo moje staré 'ja' a vtedy som sa prebudila v novom tele. Medzi životom a smrťou je veľmi tenká hranica a som vďačná, že môžem stráviť viac času s rodinou," uzavrela v príspevku.