Ochrancovia zvierat sa snažia zachrániť životy tisícok zvierat, ktoré sú každoročne týrané nemorálnymi praktikami, ako je dojenie medvedej žlče, ktoré patrí k tým najbarbarskejším. Existuje už tisíce rokov a používa sa pri výrobe tradičných ázijských liekov na ochorenie pečene u ľudí. A hoci existujú desiatky bylinných alternatív, niektoré druhy medveďov tieto praktiky tlačia k vyhynutiu, uviedol portál Unilad.
Pytliaci kradnú mláďatá medveďov z voľnej prírody, zabíjajú ich matky a zatvárajú ich do maličkých klietok, kde sú držané až na 30 rokov. Kvôli veľkosti klietok sa telá zvierat skrivia a často strácajú zuby, keď sa snažia prehrýzť von.
Jill Robinson je zakladateľkou organizácie Animals Asia, ktorá zachraňuje medvede z fariem a snaží sa ukončiť týranie vo Vietname, ktoré tam stále prebieha aj keď je chov od roku 1992 zakázaný. "Odber medvedej žlče spôsobuje medveďom nepredstaviteľné fyzické a psychické utrpenie a dlhodobé zdravotné problémy. Existujú rôzne extrakčné techniky a všetky sú pre zvieratá traumatizujúce," uviedla v rozhovore pre Unilad.
Robinson dodala, že väčšina chovaných medveďov je pritom vyhladovaná a dehydrovaná, pretože to podporuje produkciu žlče. "Sú nútení žiť v nehygienických podmienkach a mnohí tiež trpia rôznymi chorobami, ktoré ich nakoniec zabijú," uviedla.
Skupina už dlho spolupracuje s vietnamskou vládou a nedávno odhalila svoje najnovšie útočisko v národnom parku Bach Ma, kde bude žiť približne 300 medveďov. Areál s rozlohou 12 hektárov zahŕňa karanténnu oblasť, kde medvede zostanú 45 dní, aby sa vyliečili a nadviazali vzťahy s personálom.
V súčasnosti je vo Vietname stále uväznených asi 310 medveďov na žlčových farmách, hoci v Číne ich môže byť omnoho viac. Robinson však verí, že toto útočisko pomôže k ukončeniu týrania medveďov v krajine. "V roku 2017 sme podpísali s vietnamskou vládou memorandum, ktorého cieľom je ukončiť chov medvedej žlče v krajine zatvorením fariem a záchranou zotročených medveďov," ukončila.