V štúdii publikovanej v časopise Archives of Sexual Behaviour vedci uviedli, že ak je človek svedkom nevery iných ľudí, má predispozície urobiť to isté vo svojom vzťahu, informuje portál Vice. Výskumníci vykonali tri rozličné štúdie na heterosexuálnych monogamných vzťahoch a dospeli k prekvapivému záveru. Je možné, aby sa nevera šírila ako nejaký vírus či bola skutočne nákazlivá?
Sledovanie videí o nevere
"V našom výskume sme sa zamerali na okolnosti, za ktorých ľudia budú menej často využívať stratégie, ktoré im pomáhajú vyhnúť sa pokušeniu podvádzať. Jednou z takých okolností môže byť prostredie ľudí, ktoré vyvoláva dojem, že nevera je prijateľná. To, že ostatní majú aférky, môže spôsobiť, že sa ľudia budú cítiť pohodlnejšie, keď aj oni sami budú podvádzať," uviedla Gurit Birnbaum, jedna z autoriek výskumu.
Spolu so svojimi kolegami vykonala tri rôzne štúdie v rámci heterosexuálnych monogamných vzťahov. Vo všetkých štúdiách boli účastníci vystavovaní podvádzaniu u iných ľudí a následne sa zaznamenávali ich reakcie po interakcii s ostatnými účastníkmi. V prvej štúdii si vysokoškoláci, ktorí mali vzťah trvajúci aspoň štyri mesiace, pozreli jedno z dvoch videí.
V prvom videu sa hovorilo o tom, že nevera bola prítomná v 86 percentách vzťahov, kým druhé predostrelo názor, že nevera sa vyskytuje iba v 11 percentách vzťahov. Vedci následne požiadali účastníkov, aby napísali o svojich sexuálnych fantáziách. Ich fantázie boli hodnotené z hľadiska úrovne túžby voči aktuálnym, ako aj alternatívnym partnerom.
Štúdia napokon odhalila, že učenie o nevere prostredníctvom videí nijak neovplyvnilo to, či budú, alebo nebudú podvádzať. Ďalšie výskumy však priniesli iné výsledky.
Rôzne druhy podvádzania
Druhá štúdia zahŕňala zadaných študentov, ktorí boli vo vzťahoch najmenej 12 mesiacov. Výskumníci ich vystavili buď nevere, alebo inému aktu neetického správania, ako je napríklad podvádzanie pri školských úlohách. Obidve skupinky si prečítali príbehy, ktoré boli späté s rôznymi druhmi podvádzania.
Skupina študentov, ktorí boli zaradení do kategórie "nevera v partnerskom vzťahu", čítali príbeh o tom, že na pohovore spoznali osobu, ktorá sa im zapáčila. Keď začali spolupracovať, zakrátko šli na spoločnú večeru, po ktorej sa vášnivo bozkávali. Príbeh bol zakončený tým, že nežijú so svojím partnerom či partnerkou, takže nikto o tom nebude vedieť.
Druhá skupina študentov spadajúca do kategórie "podvádzanie pri školských úlohách" si prečítala príbeh o tom, ako si pri štúdiu pomáhajú peniazmi. Keď majú napísať esej, ktorá je časovo náročná, odkopírujú ju od spolužiakov. Dokonca nemajú problém s tým, aby niekomu zaplatili za to, že za nich prácu napíše, keďže chcú získať titul.
Študenti si po prečítaní príbehu prezreli obrázky atraktívnych ľudí a uviedli, či by ich považovali za perspektívnych partnerov. Zistilo sa, že tí, ktorí si prečítali príbeh o nevere vo vzťahu, odpovedali "áno" viackrát než tí, ktorí si prečítali príbeh o podvádzaní v rámci školských úloh. Práve táto skutočnosť naznačuje, že účastníci z prvej skupiny mali vyšší záujem o nových partnerov.
Muži boli oddaní oveľa menej
V poslednej štúdii výskumníci neskúmali len to, či by vystavovanie nevere zvýšilo túžbu účastníkov po iných partneroch. Zamerali sa aj na to, či by vynaložili viac úsilia, aby sa s potenciálnymi partnermi v budúcnosti stretli. Vysokoškoláci, ktorí boli vo vzťahu trvajúcom najmenej štyri mesiace, si najprv prečítali výsledky jedného až dvoch prieskumov. Jeden odhadoval, že výskyt nevery vo vzťahoch bol 85 percent, kým z druhého prieskumu vyplynulo, že pri 85 percentách študentov bolo zaznamenané podvádzanie v rámci štúdia na škole.
Účastníci následne využili komunikačnú platformu na interakciu s výskumným asistentom, ktorého fyzický zjav bol vyhodnotený ako atraktívny. Výskumní asistenti sa pýtali na koníčky a záujmy účastníkov a na konci rozhovoru študentom napísali: "Vzbudili ste vo mne zvedavosť! Dúfam, že sa ešte uvidíme, no tentokrát tvárou v tvár." Účastníci boli požiadaní, aby odpovedali na túto správu a zároveň zhodnotili oddanosť voči ich aktuálnemu partnerskému vzťahu.
Z výsledkov vyplynulo, že študenti vystavení prieskumu v rámci nevery vo vzťahu považovali asistenta za atraktívneho a s väčšou pravdepodobnosťou mu poslali správy vyjadrujúce túžbu znova sa stretnúť. Okrem toho priznali menšiu oddanosť svojmu partnerovi v porovnaní so študentmi zaradenými do skupiny, ktorí mali podvádzať pri školských úlohách. Aby toho nebolo málo, zistila sa aj skutočnosť, že muži boli vo vzťahoch menej oddaní ako ženy, a to bez ohľadu na to, či boli vystavení nevere vo vzťahu či podvádzaniu v škole.
Sú za neveru zodpovední ľudia okolo nás?
Vedci tieto výsledky pochopili nasledovne: Ak je človek vystavený nevere pri iných ľuďoch, cíti sa byť menej viazaný voči svojmu partnerskému vzťahu a s väčšou pravdepodobnosťou bude hľadať nových partnerov.
"Po tom, ako boli študenti vystavení nevere iných účastníkov, pocítili menšiu oddanosť v rámci svojho vzťahu a väčšiu túžbu po nových partneroch. Zistenia naznačujú, že prostredie s vyšším výskytom nevery znižuje motiváciu chrániť puto so súčasným partnerom, čo posilňuje túžbu po novom partnerovi. Takéto prostredie môže spôsobiť, že ľudia budú náchylnejší k nevere, prípadne ňou budú nakazení," uviedla Birnbaum.
Autori hovoria aj o tom, že vystavenie sa akýmsi normám v rámci nevery môže spôsobiť, že sa zmierni odpor voči podvádzaniu a zníži sa motivácia chrániť partnerský vzťah. Dodali, že je potrebný ďalší výskum na to, aby sa objasnilo, ako na vzťah vplýva skutočnosť, že človek vie o nevere iných ľudí, prípadne sa to deje v jeho blízkosti.
"Prostredie, v ktorom je nevera, nemusí ihneď zmeniť ľudí a motivovať ich k nekalým myšlienkam. Ak je však niekto náchylný k podvádzaniu, prípadne ak sa objavia príležitosti na neveru, dané prostredie môže poskytnúť impulz na vyriešenie konfliktu, pri ktorom človek podľahne krátkodobému pokušeniu a bude neverný," uzavrela autorka.