25. mar. 2022 o 10:30
Lucia Rumanová, ladbible.com

Policajt sa spriatelil s mužom, ktorý ho takmer pripravil o život. Dnes spolu učia mladých

placeholder
Nečakané priateľstvo
Zdroj: bbc.com

Londýnskeho strážcu zákona postrelil do chrbta drogový díler. S útočníkom sa nakoniec stali priateľmi.

Zaujímavosti
25. mar. 2022 o 10:30
Policajt sa spriatelil s mužom, ktorý ho takmer pripravil o život. Dnes spolu učia mladých

Londýnskeho strážcu zákona postrelil do chrbta drogový díler. S útočníkom sa nakoniec stali priateľmi.

Dvaja policajti sledovali Leroya Smitha potom, čo opustil bar Brixton. Muža chceli prehľadať. On však nechcel aby uňho našli zbraň a už vôbec nie, aby objavili kokaín v jeho vreckách. Bol totižto hľadaným väzňom na úteku, uvádza portál Lad Bible.

Ako sa to začalo

V roku 1993 Leroy Smith zasiahol Jamesa Seymoura strelnou zbraňou. Seymour bol ranený, keď sa snažil skryť potom, čo guľka zasiahla aj jeho kolegu Simona Carolla. "Bol som hľadaný za útek z väzenia. Vo vreckách som mal stovky gramov kokaínu a za opaskom zbraň. Takže je vylúčené, aby som sa nechal prehľadať," povedal Smith v rozhovore.

Muž taktiež povedal, že nemal chuť pred nikým utekať, a tak dal policajtom možnosť urobiť to isté, čo urobil on. Padli tri výstrely. Jeden trafil Jamesovho policajného parťáka do nohy, druhý zasiahol Jamesa do chrbta a tretí zamieril k oblohe, aby prilákal pozornosť komplica na motorke, ktorý mu mal pomôcť s únikom.

Policajný strážnik Seymour si spomína na to, že videl ako sa jeho kolega pasuje so Smithom na zemi. Caroll útočníka údajne takmer dostal, no potom Smith vytiahol zbraň, udrel policajta do nohy a následne ho do nej aj strelil. "Ďalší výstrel ma zasiahol kúsok od chrbta, prešiel cez hornú časť obličky a roztrhol mi bok," uvádza strážnik.

"V tej chvíli nechcete veriť, že sa to deje. Je to ako nočná mora a čoskoro má zazvoniť budík, a vy sa zobudíte." Seymour zažíval neopísateľný pocit bezmocnosti. Cez fyzickú bolesť sa vraj dokázal preniesť, no mentálna stránka bola náročnejšia.

Spolupráca a priateľstvo

Odvtedy už však prešlo 20 rokov. Smith a Seymour sú priateľmi, ktorí spolu pracujú a učia mladých o nebezpečnosti zbraní. Smith sa rozhodol zmeniť svoj život a dokonca napísal aj knihu, ktorá mala poučiť mladé generácie.

Seymour, ktorý sledoval dianie okolo Smitha si túto knihu prečítal, a rozhodol sa s ním spojiť aj napriek všetkému, čo sa stalo. "Zistil som viac o jeho živote, o tom ako jeho mamu zavraždili a aj o tom, ako sa dostal do problémov s drogami," vysvetľuje policajt. "Nezaujíma ma, čo si myslia ostatní. Veľa čiernych ľudí bolo diskriminovaných pre ich farbu pleti a deje sa to ešte stále."

Seymour preto dodal, že aj vďaka Smithovi už rozumie, ako sa malé deti zapletú do zločinu. "To bola pre mňa skutočná výzva. Pochopiť to, čo sa stalo," hovorí.

Po napätom stretnutí na vlakovej stanici sa z nich dvoch ale stali priatelia. Dokonca, spolupracujú na aktualizovanej verzii Smithovej knihy Out of the Box. "Viem, že naše stretnutie zmenilo niekoľko životov. A na tom jedinom záleží," dodal na záver strážnik Seymour.