27. nov. 2023 o 09:30
Miloš Audi, nypost.com, euronews.com

Vatikán odkrýva antický podzemný cintorín. Sprístupnili ho dokonca aj očiam verejnosti

placeholder
Vatikán otvára pre verejnosť ďalšiu časť slávneho pohrebiska.
Zdroj: twitter.com/Oleh_Leosan

Ďalšia časť známeho pohrebiska s názvom Via Triumphalis sa otvára pre verejnosť. Návštevníkom odhalí pozostatky remeselníkov, obyvateľov aj otrokov starovekého Ríma.

Zaujímavosti
27. nov. 2023 o 09:30
Vatikán odkrýva antický podzemný cintorín. Sprístupnili ho dokonca aj očiam verejnosti

Ďalšia časť známeho pohrebiska s názvom Via Triumphalis sa otvára pre verejnosť. Návštevníkom odhalí pozostatky remeselníkov, obyvateľov aj otrokov starovekého Ríma.

Pod Vatikánom sa nachádza obrovské historické pohrebisko, ktoré bolo prvýkrát odhalené pred takmer 70 rokmi. V súčasnosti sa však pripravuje otvorenie novej časti, ktorá ukazuje, ako starí Rimania pochovávali svojich mŕtvych. Podľa informácií portálu New York Post chce Vatikán túto oblasť otvoriť aj pre verejnosť, pričom bude mať k dispozícii priestory o rozlohe viac ako 900 metrov štvorcových.

Otvorenie nového vchodu

V novembri 2023 začala sieť vatikánskych múzeí ponúkať prehliadky so sprievodcom od brány Santa Rosa na Piazza Risorgimento. Odtiaľ sa návštevníci môžu vydať na cestu do hlbín Zeme na prehliadku s názvom "Život a smrť v cisárskom Ríme". Počas toho budú môcť vidieť známu nekropolu Via Triumphalis, ktorá ponúka turistom pohľad na to, ako starí Rimania pochovávali zosnulých.

Nekropola, známa aj pod pojmom mesto mŕtvych, pochádza zo štvrtého storočia nášho letopočtu. Obsahuje množstvo ľudských pozostatkov od otrokov a slobodných obyvateľov, až po remeselníkov podieľajúcich sa na stavbe a rozširovaní Ríma.

Prehliadka zobrazuje, ako žili starí Rimania

Expert na vatikánske múzeá Leonardo Di Blasi uviedol, že prístup k rímskym hrobom poskytol skvelý pohľad na to, ako táto staroveká civilizácia žila. V priestoroch sa totiž nachádzajú aj artefakty zobrazujúce rituálne zvyky obyvateľstva, ako sú pohrebné predmety či kultúrne pamiatky stvárňujúce spôsob života Rimanov.

Di Blasi tiež poznamenal, že na náhrobných kameňoch sú napísané aj zamestnania, ktoré Rimania vykonávali. Jeden z nich zobrazuje napríklad človeka menom Nunnius, ktorý mal povinnosti takzvaného saultariusa, teda toho, kto sa staral o údržbu lesa. "Začíname sa učiť o ľuďoch, ktorých sme nepoznali, najmä o zvykoch, ktoré sú viac spojené s rodinou, susedstvom, mestom alebo osobnými tradíciami než s náboženstvom," dodal odborník.

Prvá časť pohrebiska bola odkrytá v roku 1956 v dôsledku archeologických vykopávok, zatiaľ čo ďalšie boli náhodne odkryté pri výstavbe parkoviska v roku 2003. Pre verejnosť sú tieto priestory otvorené od roku 2014 a podľa správcov múzea bude pridanie nového vchodu a organizovanej prehliadky obrovským prínosom pre Vatikán.