Odborníčka na hygienu Sally Bloomfield uviedla, že ľudia sa vôbec nemusia kúpať. Podľa nej je jediným dôvodom, prečo sa sprchujeme to, že táto činnosť patrí k ustáleným normám v spoločnosti. Podľa portálu LADBible však Bloomfield zdôraznila, že umývanie rúk je na rozdiel od kúpania veľmi dôležité, čo sa podľa nej osvedčilo aj počas pandémie covidu.
Kúpanie nezvyšuje prevenciu chorôb
Profesorka odhalila svoje tvrdenia v šou Live Breakfast na stanici BBC Radio 5, pričom podotkla: "Podľa môjho názoru sa nemusíme každý deň sprchovať. V skutočnosti to nemusíme robiť vôbec. Na našom tele sú mikróby, ktoré produkujú nepríjemné pachy, ale nie sú pre nás škodlivé. A dôvod, prečo sa kúpeme, je ten, že sa chceme týchto pachov zbaviť," uviedla Bloomfield.
Podľa nej je v poriadku, keď sa ľudia kúpu, no pokiaľ ide o prevenciu chorôb, nie je dôležité vykonávať túto činnosť. "Robíme to, aby nás spoločnosť prijala. Počas pandémie sme tiež pochopili, že keď si ľudia umývali ruky príliš často, zbavili pokožku prirodzených olejov a mali ju suchú. Takže nie je dobré to preháňať ani v tomto smere," dodala.
Podstatná je hygiena, nie čistota
Odborníčka aj napriek tomu zdôraznila, že je umývanie rúk dôležité, aby sme tak predišli šíreniu infekcií a nežiadúcich ochorení. Podľa nej však veľa ľudí nevie určiť rozdiel medzi čistotou a hygienou. "Čistota je to, čo robíme, aby sme sa cítili pohodlne, ale hygienu vykonávame kvôli tomu, aby sme sa uchránili pred choroboplodnými zárodkami."
Bloomfield však upozornila, že pri umývaní rúk je dôležité, aby to ľudia robili cielene. "Musíme to vykonávať v konkrétnych momentoch, napríklad keď manipulujeme so surovou stravou, boli sme na toalete alebo sme sa dotýkali povrchov, o ktorých vieme, že sa ich chytalo veľa iných ľudí pred nami," dodala.
V rozhlasovom programe sa jej moderátori tiež spýtali, či praktizuje to, o čom rozpráva. Bloomfield im na to odpovedala, že sa sprchuje každý druhý deň. "Nanešťastie som márnivá a chcem, aby moje vlasy vyzerali dobre. Preto sa sprchujem každé dva dni."