Existuje veľké množstvo ľudí, ktorí trpia diagnózou s názvom námesačnosť. Toto správanie, ktoré vykonávame počas spánku, sa však neobmedzuje len na chôdzu po dome a nezmyselné rozprávanie. Ako informoval portál DailyMail, nová štúdia totiž odhalila, že niektorí ľudia dokážu vykonávať počas námesačnosti aj aktivity, kvôli ktorým by mohli skončiť aj vo väzení.
Čo ľudia najčastejšie robia?
Zaujímavú štúdiu, ktorá bola publikovaná v časopise Journal of Clinical Neuroscience, vytvorili výskumníci z maďarskej Semmelweisovej univerzity v Budapešti. V nej zostavili zoznam 10 najčastejších parasomnií, teda aktivít, ktoré ľudia robia počas námesačnosti. Hoci sa v rebríčku objavili prejavy ako rozprávanie, chôdza, pohyb rúk, smiech či plač, medzi bizarnejšie činnosti, ktoré pacienti vykonávajú počas spánku, patrilo aj jedenie, manipulácia s ostrými predmetmi, sex a dokonca aj šoférovanie.
Pre túto štúdiu výskumníci hľadali rôzne výrazy súvisiace s neúmyselnými spánkovými aktivitami na YouTube v období od januára do júla 2022. Tieto činnosti zahŕňali pojmy ako námesačnosť, jedenie počas spánku, sexsomnia či agresivita. Po počiatočných 758 výsledných videách z nich vybrali 224 najlepších, pričom opisovali správanie 68 detí, 40 starších dospelých a 116 dospievajúcich.
Analýza ukázala, že starší dospelí mali v porovnaní s dospievajúcimi a deťmi výrazne nižšiu pravdepodobnosť námesačnosti. Na druhú stranu však boli omnoho agresívnejší v posteli, pričom vykonávali činnosti ako kopanie, búchanie či sex.
Sex či šoférovanie počas spánku
Vedci poznamenali, že verejnosť by mala venovať pozornosť práve neúmyselnému iniciovaniu sexu počas spánku, pretože postihuje stále viac mužov. Podľa odborníkov môže súvisieť s viacerými faktormi, ako napríklad so stresom alebo alkoholom. Výskumníci dodali, že pacienti sa často zobudia priamo počas pohlavného styku, pričom zostanú zmätení. Problém tiež súvisí so súhlasom vykonávať takúto činnosť, ktorý námesačná osoba ani nemusí dostať. To by pacienta mohlo za určitých okolností poslať aj do väzenia.
Problematické je však aj námesačné šoférovanie, ktoré sa líši od mikrospánku. Pacienti v tomto prípade totiž vstanú z postele, idú von k autu a naštartujú, pričom to všetko robia v stave medzi bdelosťou a spánkom.
Vedci dúfajú, že ich výsledky zvýšia povedomie o rizikových situáciách spojených s námesačnosťou. Poznamenali však, že vo všeobecnosti môžu ľudia znížiť riziko parasomnie tým, že sa pokúsia odstrániť stres, budú spať dostatočne dlho a obmedzia príjem alkoholu.