26. feb. 2022 o 11:05
Miroslav Novysedlák, thesun.com

Matka 2 detí náhle skolabovala. Lekári jej oznámili, že jej musia amputovať končatiny

placeholder
Sadie Kemp
Zdroj: twitter.com/cambslive

Vianočné sviatky sa zmenili na drámu. Po tom, ako si mamička dvoch detí vychutnávala čas s rodinou, sa stalo niečo, čo nik nečakal. Skolabovala, 2 týždne bola v kóme a po prebudení jej lekári oznámili, že jej musia urýchlene amputovať končatiny, inak zomrie.

Zaujímavosti
26. feb. 2022 o 11:05
Matka 2 detí náhle skolabovala. Lekári jej oznámili, že jej musia amputovať končatiny

Vianočné sviatky sa zmenili na drámu. Po tom, ako si mamička dvoch detí vychutnávala čas s rodinou, sa stalo niečo, čo nik nečakal. Skolabovala, 2 týždne bola v kóme a po prebudení jej lekári oznámili, že jej musia urýchlene amputovať končatiny, inak zomrie.

34-ročná Sadie Kemp koncom minulého roka trávila Štedrý deň s rodinou. Rodinnú idylku však narušil jej zdravotný stav. Zrazu sa začala cítiť zle. Trápili ju bolesti chrbta, skolabovala a zobudila sa až o dva týždne. To, čo jej lekári po prebudení povedali, bolo pre ženu obrovským šokom. Verdikt znel jasne - jej končatiny musia byť amputované, uvádza portál TheSun.

Bola dva týždne v kóme

"S rodinou som jedla štedrovečerné menu o 14:30, smiala som sa a o 17:00 som bojovala o život,“ začína svoje rozprávanie matka dvoch detí. Bolesť chrbta bola spôsobená obličkovými kameňmi, ktoré sú celkom bežné a väčšinou sa vyskytujú u ľudí nad 30 rokov.

"Chcela som sa okúpať, no o pol hodiny neskôr som kričala od bolesti ležiac na podlahe a cítila som bolesť obličiek. Sadie bola urýchlene prevezená do nemocnice, kde jej lekári dali lieky tlmiace bolesť. Po hrozivom večeri mamička v skorých ranných hodinách opäť skolabovala. Lekári jej museli odstrániť obličkové kamene a následne bola uvedená do indukovanej kómy.

Obličkové kamene môžu viesť k infekcii obličiek, čo u ženy vyvolalo nebezpečnú sepsu, počas ktorej telo začne napádať svoje vlastné zdravé tkanivá a orgány. Sadie sa po dvoch týždňoch prebudila a povedala: "Pumpovali do mňa lieky na to, aby udržali moje orgány pri živote, no moje končatiny trpeli. Do mojich rúk a nôh sa nedostávala krv a tkanivá v nich začali odumierať. Najskôr mi povedali, že ma pripravia o všetky štyri končatiny, ale ako dni plynuli, koža sa začala hojiť."

Sepsa môže viesť ku gangréne, teda k nekróze tkanív. V prípade tejto ženy boli ohrozené končatiny. Sadie lekári povedali, že jej musia amputovať všetkých 10 prstov. Ak by tak neurobili, tkanivo, ktoré by zostalo na jej rukách, naďalej hnilo a spôsobilo by ešte silnejšiu infekciu.

Po prebudení sa matky spýtala, prečo ju neodpojila od prístrojov

Chirurgovia sa ešte musia rozhodnúť, ako budú amputovať dolné končatiny a či budú rezať pod kolenom alebo jej odrežú len chodidlá. "Keď som sa prvýkrát zobudila, povedala som mame, že ma mala odpojiť od prístrojov. Ale spýtala sa ma, či by som bola radšej, keby ma moje deti navštívili pri nemocničnom lôžku alebo pri hrobe. Uvedomila som si, že som dostala druhú šancu na život. Aj lekári mi povedali, že sú prekvapení z toho, že som nažive vzhľadom na množstvo jedu, ktoré som mala v krvi," hovorí utrápená mamička.

Odvážna Sadie zostala bez práce i domova a pred časom sa rozviedla. Teraz hovorí, že začala žiť od nuly. Do cesty sa jej priplietol aj nový partner Lewis, ktorý pri nej verne stál aj počas ťažkých dní.

"Snažím sa pochopiť, prečo sa to stalo a ako sa to stalo. Nezarábam peniaze pre svoje deti. Nemajú strechu nad hlavou, a preto sa cítim hrozne. Chcem tu byť len pre nich a poskytnúť im istotu,“ tvrdí Sadie. Priatelia jej založili účet na stránke GoFundMe s cieľom vyzbierať 5 000 libier, ktoré by mali postačovať na pokrytie nákladov na starostlivosť o deti, ako aj na pokročilú protetiku.