24. dec. 2021 o 12:35
Lucia Rumanová, rottentomatoes.com

Najväčšie katastrofy medzi vianočnými filmami. Je medzi nimi aj váš obľúbený?

placeholder
Nepodarené filmy
Zdroj: unsplash.com/@samiivash, unsplash.com/@krakenimages

Niekomu sa na Vianoce nepodarí koňak, niekomu koláče a niekomu jednoducho nevyjde ani sviatočný film.

Tipy
24. dec. 2021 o 12:35
Najväčšie katastrofy medzi vianočnými filmami. Je medzi nimi aj váš obľúbený?

Niekomu sa na Vianoce nepodarí koňak, niekomu koláče a niekomu jednoducho nevyjde ani sviatočný film.

Príbehy o rodinných stretnutiach, sviatočných vrahoch, najlepších dekoráciách, či o bláznivom nápade pozvať sa na Vianoce do domu cudzích ľudí. Zabúdať nesmieme ani na tiesňovú linku s transvestitom, románikom a tehotnou ženou alebo na návštevu troch duchov amerických prezidentov. Toto nevymyslíte, pretože toto sú ozajstné filmové diela, ktoré "prekvapivo" zlyhali na celej čiare, podľa webového portálu Rotten Tomatoes.

1. Vianoce naruby (2004)

Keď sa Luther (Tim Allen) a Nora (Jamie Lee Curtis) ocitnú na Vianoce sami, rozhodnú sa ísť spoločne na dovolenku do Karibiku. Vo štvrti, kde bývajú, to ale susedia posadnutí vianočnými dekoráciami a tradíciami neprijmú najlepšie.

Film si vyslúžil 5% skóre od kritikov a 38% od zvyšného publika za svoju neoriginalitu i silený humor.

2. Vianoce na nože (2006)

Jeden sused má sen, že jedného dňa bude jeho vianočná výzdoba viditeľná aj z vesmíru a druhý jednoducho neznesie, aby bol ten prvý lepší.

Komédia s hodnotením kritikov 6% a zvyšným publikom 30% si od jedného z odborníkov v brandži vyslúžila označenie "vianočný darček pre neposlušné deti".

3. Ako prežiť Vianoce (2004)

Čo urobíte, keď sa na Vianoce ocitnete osamote? Že sa nanominujete do domu, v ktorom ste vyrastali, aj keď vám už dávno nepatrí, a že zasadnete za stôl s ľuďmi, ktorý ho kúpili? Nuž, zrejme to potom vidíte rovnako, ako Ben Affleck v tejto snímke.

S hodnotením od kritikov 7% a 29% od ostatných divákov pripájame aj komentár jednej kritičky: "Budete mať šťastie, ak pozeranie tohto hlúpeho filmu vôbec prežijete."

4. Blázni a poloblázni (1994)

Pracovníci tiesňovej linky sa na Vianoce dozvedia, že sa z kancelárie musia vysťahovať. Do toho sa udeje nejaké to vyznanie lásky, do príbehu sa pripletie jeden transvestita a tehotná žena a všetko sa to tak "trošku skomplikuje".

Aj napriek tomu, že si film odniesol slušných 47% od publika, kritici ho ohodnotili 10% so slovami: "Strašné, strašné, strašné."

5. Bláznivá strela - Amerika v ohrození (2008)

Film o cynickom americkom filmárovi, ktorý sa bude snažiť o zrušenie sviatku Dňa nezávislosti, má originálny prístup ku klasickému sviatočnému príbehu - Vianočná koleda. Veď samotný tvorca je majstrom bláznivých paródií ako Scary movie a Bláznivá strela.

Skóre 47% publikum a 12% kritici hovorí ale pomerne jasne, že niekde došlo k chybe: "Zlyhalo to. A to mizerne."

6. Čierne Vianoce (2006)

Vianoce nie sú časom pohody a pokoja pre každého. Najmä nie pre študentky zo sesterstva, ktoré sa ocitli v nebezpečenstve počas snehovej búrky. Vrah sa totižto potuluje po okolí a to, či boli dobré alebo zlé, ho veľmi nezaujíma.

"Ďalší bezduchý výlet do bitúnku," si vyslúžil 15% od kritikov a 38% od zvyšného publika.

7. Tento rok Vianoce nebudú (2014)

Boyd je nútený stráviť Vianoce u rodičov, no na dôvažok zabudne priniesť darčeky pre syna. Vydá sa preto na dobrodružnú cestu so svojím otcom, aby ešte stihol zachrániť Vianoce.

Otrepaný humor sa "pozdával" kritikom na 14%, no publikum tento klišé kúsok nevidelo veľmi odlišne 21%.

8. Všade samé zvončeky (1996)

Keď sa notorický workoholik rozhodne vynahradiť stratený čas svojmu synovi a získať pre neho ten najlepší vianočný darček, zrejme nevie, do čoho sa naozaj púšťa. Šialené preteky o čas a posledné kúsky obľúbenej hračky sú presne to, čo film ponúka.

Aj napriek terminátorovi v hlavnej úlohe si tento kúsok vyslúžil len 19% od kritikov a 38% od ostatných divákov. "Film je veľmi hlučný a dozdobený komickým násilím, ktoré je oveľa znepokojivejšie, než akýkoľvek film 18+ ."

9. Santa Clause 3 (2006)

V chaotickom snímku čelí Santa ambicióznemu Jackovi Frostovi, ktorý chce získať vládu na Severným pólom. Santa preto musí spojiť sily s celou rodinou a Frostove zlovestné plány prekaziť.

"Je smutné vidieť to, ako séria, ktorá začala tak sľubne, všetko dobré stráca." Hodnoteniu odpovedá aj 39% od publika ku 17% od kritikov.

10. Takmer dokonalé Vianoce (2015)

Silné herecké obsadenie nie je vždy známkou kvality. V tomto prípade to platí niekoľkonásobne. Príbeh o stretnutí štyroch generácií počas vianočných sviatkov nezachránili ani zvučné mená ako John Goodman, Diane Keaton, Amanda Seyfried alebo Olivia Wilde.

Tak, ako sa film nestal miláčikom kritikov 18% to nevypálilo najlepšie ani u publika 36%. "Ak máte pocit, že to pôsobí ako povznášajúci vianočný príbeh o láske rodiny, zdanie klame. Samozrejme, malo to tak byť, no namiesto toho je to len depresívny zmätok."