Aneeqa Ateeq žije v pakistanskom meste Rawalpindi. V máji 2020 bola zatknutá za to, že údajne cez aplikáciu WhatsApp zdieľala rúhačský obsah voči prorokovi Muhammedovi a jeho manželke. Ako uvádza portál Unilad, žena si inkriminované správy vymenila s mužom, ktorého návrhy predtým odmietla. 19. januára 2022 ju odsúdili na smrť obesením.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: >>>Mužovi sa zjavil ukrižovaný Ježiš. Tvrdí, že ho uvidel v ošúpanej mandarínke<<<
Žena tvrdí, že ju do konverzácie zatiahli
Sudca Adnan Mushtaq v rozsudku uviedol, že "rúhačský materiál bol zdieľaný i nainštalovaný obvinenou. Zobrazoval sa v správach, v statusoch a obsahoval napríklad i karikatúry, ktoré posielala žalobcovi." Podľa sudcu bol spomínaný materiál "pre moslima neznesiteľný a neakceptovateľný."
Ženu nielenže odsúdili na smrť obesením, dostala aj trest 20 rokov za mrežami a pokutu približe 852 dolárov (755,60 eur). Rozsudok ešte musí potvrdiť najvyšší súd v Láhaur. Žena však obvinenia odmieta a tvrdí, že Hasnat Farooq, muž, ktorého predtým odmietla, ju do konverzácie zatiahol.
Dvojica sa spoznala pri hraní hry PubG a chatovali spolu cez WhatsApp. Ateeq uvádza, že ju Farooq do tejto témy zámerne vtiahol z pomsty. Preto na ňu neskôr aj podal žalobu a popri chatovaní zbieral všetok materiál, ktorý mohol použiť proti nej.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: >>>Kňaz znásilnil niekoľko detí, mal ich adoptovaných vyše 70. Na súde spoznal svoj trest<<<
Rúhačský zákon zneužívajú na pomstu
Rúhačstvo voči prorokovi Mohammedovi je v Pakistane trestané smrťou. Organizácie pre ľudské práva však vyjadrujú čoraz väčšie obavy z toho, že zákon môže byť zneužitý voči ľuďom z pomsty. V Pakistane je čoraz viac žien nútených do vzťahov a muži využívajú protirúhačský zákon k ich vydieraniu.
Aktivisti varujú, že zákon o rúhaní je zbraňou, ktorú používajú mocní na to, aby urobili ostatných ešte viac bezmocnými. Na križovatke moci, náboženstva a pohlavia sa tak všetky tieto tri sily spájajú, aby potrestali ženu za to, že sa odmietla poddať mužovi.