06. máj. 2024 o 16:00
Miloš Audi, ladbible.com, unilad.com, cbsnews.com

Vedci objavili v mori najhlbšiu modrú dieru. Má až 400 metrov, čo sa v nej môže ukrývať?

placeholder
Vedci objavili v mori najhlbšiu modrú dieru.
Zdroj: reprofoto/youtube.com/@beyonddiscoveryofficial

V roku 2021 sa vedcom podarilo objaviť impozantnú modrú dieru, o ktorej predpokladali, že má hĺbku približne 300 metrov. Ukázalo sa však, že skutočné dno sa nachádza oveľa hlbšie.

Zaujímavosti
06. máj. 2024 o 16:00
Vedci objavili v mori najhlbšiu modrú dieru. Má až 400 metrov, čo sa v nej môže ukrývať?

V roku 2021 sa vedcom podarilo objaviť impozantnú modrú dieru, o ktorej predpokladali, že má hĺbku približne 300 metrov. Ukázalo sa však, že skutočné dno sa nachádza oveľa hlbšie.

Napriek stále sa rozvíjajúcej technike sa niekedy stane, že na určité objavy ľudia natrafia úplnou náhodou. Podobne tomu bolo aj v zálive Chetumal, neďaleko pobrežia Mexika a Belize, kde bola objavená priekopa v oceáne prezývaná aj "modrá diera". Ako informoval portál LADBible, hoci sa vedci spočiatku domnievali, že bola hlboká približne 300 metrov, v skutočnosti sa dno nachádzalo omnoho nižšie.

Hlboká morská diera

Ohromujúcu modrú dieru vedci prvýkrát objavili v roku 2021, pričom ju nazvali Taam Ja'. Prvotné analýzy uvádzali, že je hlboká 275 metrov, čo ju radilo k najhlbším objektom svojho druhu. V skutočnosti ju na zozname preskočila len známa, 300 metrov hlboká modrá diera Sansha Yongle. Tá sa nachádza v Juhočínskom mori obklopujúcom krajiny ako Filipíny, Vietnam, Malajziu či Indonéziu.

Nové merania v štúdii, ktorá bola uverejnená 29. apríla 2024 v časopise Frontiers in Marine Science, však odhalili, že v skutočnosti je diera omnoho väčšia. Ukázalo sa, že jej dno sa nachádza v hĺbke až 420 metrov, vďaka čomu s náskokom predbehla aj spomínanú dieru v Juhočínskom mori. "6. decembra 2023 sa uskutočnila potápačská expedícia s cieľom identifikovať podmienky prostredia prevládajúce v modrej diere Taam Ja'," poznamenali výskumníci.

Je možné, že siaha ešte hlbšie

Vedci poznamenali, že ich ďalším krokom je preskúmať dno tejto diery. Ako súčasť svojich experimentov použili zariadenie, ktoré používa sondy na prenos informácií o vode cez kábel. Vďaka tejto špičkovej technike zistili, že Taam Ja' je oveľa hlbšia, ako pôvodne predpokladali.

Zariadenie ukázalo, že kábel by mohol klesnúť až do hĺbky 500 metrov, no zastavil sa na hranici 400 metrov. Vedci nedokážu určiť, či je to spôsobené objavením dna či chybou zariadenia. Podarilo sa však odhaliť, že na dne sa nachádza vrstva vody, ktorá pripomínala tú v Karibskom mori. To viedlo výskumníkov k presvedčeniu, že sa tu môže nachádzať séria ešte hlbšie posadených tunelov, ktoré spájajú dieru s okolitým oceánom.

Odborníci tvrdia, že modré diery sú pre nich stále veľkou záhadou. Podľa amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA) však môžu predstavovať kúsok oázy na prázdnom morskom dne. "Modré diery sú rôznorodé biologické spoločenstvá plné života vrátane koralov, špongií, mäkkýšov, morských korytnačiek, žralokov a ďalších živočíchov," dodala však NOAA s tvrdením, že tieto oblasti sú do značnej miery neprístupné.