20. sep. 2023 o 17:00
Miloš Audi, myturiec.sme.sk

V Turci sa predáva kaštieľ s hrobom Benjamina Franklina. V ponuke je aj lukratívny pozemok

placeholder
V Turci sa predáva kaštieľ s hrobom Benjamina Franklina.
Zdroj: facebook.com/katarina.gogolova.7

Turčiansky kaštieľ zo 17. storočia má veľmi bohatú históriu. Na jeho pozemku sa totiž nachádza hrob jedného z Otcov zakladateľov Spojených štátov. V súčasnosti sa kaštieľ dokonca predáva za lukratívnu cenu.

Cestovanie
20. sep. 2023 o 17:00
V Turci sa predáva kaštieľ s hrobom Benjamina Franklina. V ponuke je aj lukratívny pozemok

Turčiansky kaštieľ zo 17. storočia má veľmi bohatú históriu. Na jeho pozemku sa totiž nachádza hrob jedného z Otcov zakladateľov Spojených štátov. V súčasnosti sa kaštieľ dokonca predáva za lukratívnu cenu.

Na stránkach realitných kancelárii sa nedávno objavila lukratívna stavba. Ide o údajne najstarší turčiansky kaštieľ, ktorý sa predáva za 378-tisíc eur. Ako informoval portál MY Turiec, okrem stavby by nový majiteľ získal aj obrovský pozemok spoločne s tajnými chodbami a miestnosť s hrobmi starých majiteľov. Medzi nimi je aj jedna známa osobnosť amerických dejín, ktorá patrí medzi Otcov zakladateľov Spojených štátov.

Hrob slávnej osobnosti

Kaštieľ v Turci pochádza zo 17. storočia, pričom niektoré z jeho miestností stáli už o 200 rokov skôr. Jeho pozemok má rozlohu 1,7 hektára a samotná stavba zaberá plochu 1 250 metrov štvorcových. K tomu sa predáva aj séria tajných chodieb s hrobmi bývalých majiteľov, pričom na jednom z náhrobných kameňov za kaštieľom je možné spozorovať aj meno Benjamina Franklina.

"Hroby sú súčasťou predaja, chodia ich navštevovať potomkovia z Ružomberka a Liptovského Mikuláša. Tí predávali i vedľajší kaštieľ, ktorý si zreštituovali. Dohodli sme sa, že s novým majiteľom budeme ohľadom hrobov diskutovať," uviedla Dáša Lisá, realitná maklérka spoločnosti RE/MAX. Predpokladá sa, že rodina dostane občasný prístup do komplexu, no uvažuje sa aj nad premiestnením hrobov.

Rodina Otca zakladateľa žila v kaštieli roky

Aj keď sa na jednom z náhrobných kameňov uvádza meno Benjamin Franklin, v turčianskom kaštieli žili jeho potomkovia. Jedným z nich bol Benjamín, ktorý podľa historika Roberta Škulu prežil v budove celý svoj život. "Dnes nevieme potvrdiť to, čo sa podávalo v Necpaloch ústnym podaním celé desaťročia. A to, že Benjamín Franklin bol potomkom amerického vynálezcu a štátnika Benjamina Franklina," uviedol s tvrdením, že neexistuje zatiaľ žiaden záznam o jeho narodení, ktoré bolo údajne 4. júla 1835.

Rodina naplno využívala elektrinu v obci, ktorej vlastnosti pomohol vynájsť samotný bývalý prezident USA. Jeho potomkovia sa pritom stali v Necpaloch veľkými podnikateľmi. Vďaka svojmu nahromadenému bohatstvu sa Franklinovcom podarilo vybudovať ešte ďalšie tri kaštiele. Ponúkaná budova je však napriek tomu jedinou zachovanou stredovekou stavbou v Turci, ktorá je stále vhodná na bývanie.

Budova dlho chátra

Ako informoval Škula, kaštieľ bol obývaný do polovice osemdesiatych rokov 20. storočia. "Počas komunizmu ešte slúžil ako bytový dom, obyvatelia mali k nemu veľkú úctu, dávali na zariadenie pozor, chránili všetky cennosti, ktoré tu zostali, ale čo sa s nimi stalo napokon, nevieme," dodal historik s tvrdením, že po nástupe demokracie budova postupne začala chátrať.

V 80. rokoch budovu získala do vlastníctva Matica slovenská, ktorá ju chcela pretvoriť a využívať na vlastné účely. V roku 2006 dokonca zriadila vlastný architektonický výskum, ktorý odhalil podmienky rekonštrukcie určené pamiatkarmi. Onedlho však Matica na tento plán zabudla a radšej vyhlásila verejnú obchodnú súťaž na odpredanie objektu.

Množstvo záujemcov

Ako poznamenala maklérka, o kúpu historickej stavby uvažovalo viacero záujemcov. Mnohých však odradila výška financií, ktoré sú potrebné na jej rekonštrukciu. "Nehnuteľnosť z hľadiska lokality a výmery pozemku nie je drahá. Investičné náklady na obnovu sa ale môžu vyšplhať na sumu jeden a pol milióna eur, možno aj na dva, podľa konkrétnej prerábky a použitých materiálov," dodala Lisá.

Pracovníčka realitnej kancelárie tiež uviedla, že medzi záujemcami boli aj mená zo zahraničia. Problém však nastal pri počítaní toho, či sa im miera nákladov niekedy vráti. "Zhodnocovali, či za dobu pôsobenia na Slovensku, zhruba 20 rokov, získajú peniaze späť," povedala s tvrdením, že túto závratnú sumu by už nezarobili.

Lisá tiež poznamenala, že budúcemu majiteľovi realitná kancelária poskytne zoznam všetkých podmienok, ktoré požaduje pamiatkový úrad. Ten je však otvorený ďalšej diskusii či prípadným kompromisom. "Popri všetkom akceptujeme a je nám jasné, že ľudia budú stavbu využívať dnes, v 21. storočí, kedy chcú mať zaručený istý komfort bývania. Takže aj my isté okolnosti zohľadňujeme a spoločne vždy nachádzame vhodné riešenia," uviedol Miloš Dudáš, riaditeľ Krajského pamiatkového úradu Žilina.