Ako uvádza portál korpus.sk, najdlhšie reálne používané slovo v slovenčine je najneskomercionalizovávateľnejšieho a má 35 písmen. Dokážete ho vysloviť na prvýkrát bez chyby?
Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra píše, že druhým najdlhším slovom by v tomto prípade bolo najnezrevolucionalizovateľnejšiemu, ktoré má 34 písmen, no v bežnej praxi sa príliš nepoužíva. Tretie najdlhšie slovo je najneobhospodarovávateľnejšieho, ktoré má 31 písmen.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: >>>Požičať si náradie či ľudí? Toto je 8 netradičných knižníc, v ktorých literatúru nenájdete<<<
Poznáme aj dlhšie slová
Slovenský jazyk však pozná aj dlhšie slová, avšak, hoci sú jazykovo správne, reálne sa nepoužívajú, píše portál Wikipedia. Hovoríme o slove znajneprekryštalizovávateľnejšievajúcimi, ktoré má 40 písmen alebo o slove znajnepreinternacionalizovateľnejšievať, ktoré má 39 písmen.
Ak by sme však pátrali ešte hlbšie, nájdeme číslovku deväťstodeväťdesiatdeväťtisícštyristodeväťdesiatdeväť, ktorá má dokonca 53 písmen a v rovnakej dĺžke je možné napísať ešte niekoľko ďalších čísloviek.
V slovenčine existujú aj dlhšie slová, napríklad citoslovcia môžu byť teoreticky veľmi dlhé, ak človek dlho kričí "uááááááááá...".
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: >>>Žene prišla poštou 100 rokov stará pohľadnica. Čo bolo obsahom dlho stratenej správy?<<<
Najdlhšie slovo na svete
Ešte dlhšie slová môžu byť zložené so spojovníkom, prípadne chemické prvky. Absolútne najdlhším slovom na svete je práve názov chemického prvku, ktorý začína Methionylthreonylthreonylglutaminylarginyl... a celkovo má 189 819 písmen, píše portál Digital Spy.