Nová štúdia skúmajúca tetovacie atramenty odhalila, že takmer polovica z nich obsahuje chemikálie, ktoré môžu spôsobiť rakovinu alebo spustiť rakovinové mutácie. Podľa portálu Unilad za to môžu látky zvané azozlúčeniny, ktoré samé o sebe nie sú nebezpečné, no ak zreagujú s baktériami v koži alebo sú vystavené príliš silnému slnečnému žiareniu, môžu sa stať karcinogénnymi.
Výsledky štúdie vedci prezentovali na stretnutí Americkej chemickej spoločnosti, ktoré sa konalo 24. augusta v Chicagu. Výskum viedol odborný asistent anorganickej chémie na Binghamton University v New Yorku John Swierk.
Niektoré látky neboli na etiketách
Výskumníci študovali vzorky 56 populárnych tetovacích atramentov, ktoré sa používajú v salónoch. Podľa nich totiž drvivá väčšina ľudí netuší, čo sa vlastne v balení nachádza.
Vedci vo vzorkách našli viaceré látky, ktoré neboli uvedené na etikete. V jednej z nich odhalili etanol, zatiaľ čo 23 pigmentov obsahovalo azozlúčeniny. Tieto chemikálie sa môžu stať karcinogénnymi, ak začnú reagovať s baktériami v koži alebo budú vystavené silnému ultrafialovému žiareniu. "Nemusíme vždy vedieť, na čo sa pigment rozkladá, a to je ten skutočný problém," uviedol Swierk pre portál MailOnline.
Vedcov znepokojila aj veľkosť častíc
V ďalšej etape výskumníci zisťovali veľkosť pigmentových častíc v 16 atramentoch. Výsledky ukázali, že polovica vzoriek obsahovala častice menšie ako 100 nanometrov. Pre porovnanie, vlas by sme museli zmenšiť tisíckrát, aby sme dosiahli takúto veľkosť.
Vedcov tieto výsledky zarazili, pretože by sa podľa nich častice mohli dostať cez bunkovú membránu až do jadra a spustiť rakovinové mutácie. "Keď sa zamyslíte nad tou veľkosťou, začnete sa obávať toho, že nanočastice preniknú do buniek a spôsobia poškodenie. Veľké spoločnosti vyrábajú pigmenty pre všetko, farby, textil a aj tetovací atrament," dodal Swierk.
Na základe týchto zistení výskumníci začali budovať prvú komplexnú databázu, ktorá bude obsahovať všetky zložky tetovacích atramentov. Údaje budete môcť nájsť na stránke What's In My Ink.