03. apr. 2022 o 09:26
Miroslav Novysedlák, malevolentdark.com, csfd.cz, celebwiki.blesk.cz

Herečku z Perinbaby preslávili krvavé horory. V jednom ju kanibali zavesili hákmi za prsník

placeholder
Zora Ulla Keslerová
Zdroj: instagram.com/jason.hammond.7355

Česká herečka slovenského pôvodu Zora Ulla Keslerová si zahrala vo viacerých talianskych krvákoch, za ktoré bola považovaná za ikonu talianskych exploatačných filmov. Herečku z Perinbaby najviac preslávila krvavá scéna, pri ktorej ju kanibali zavesili hákmi za prsník.

Zaujímavosti
03. apr. 2022 o 09:26
Herečku z Perinbaby preslávili krvavé horory. V jednom ju kanibali zavesili hákmi za prsník

Česká herečka slovenského pôvodu Zora Ulla Keslerová si zahrala vo viacerých talianskych krvákoch, za ktoré bola považovaná za ikonu talianskych exploatačných filmov. Herečku z Perinbaby najviac preslávila krvavá scéna, pri ktorej ju kanibali zavesili hákmi za prsník.

V 80. rokoch minulého storočia boli v Taliansku v kurze exploatačné a splatter horory, ktoré zobrazovali násilie v tej najvernejšej podobe a nevyhýbali sa množstvu krvi či scén, z ktorých sa obecenstvu dvíhal žalúdok, uvádza portál Malevolentdark. Taliansky horor Ženy od hlbokej rieky (Cannibal Ferox) priamo nadväzuje na najšokujúcejší film, v ktorom bola obsiahnutá tematika kanibalizmu - Cannibal Holocaust.

Film vykrádal scény z Cannibal Holocaust

Film Cannibal Holocaust krátko po svojom uvedení vyvolal hotové šialenstvo. Režisér filmu, Ruggero Deodato, bol stíhaný sa vraždy, ktoré vo filme pôsobili mimoriadne realisticky, a snímku zakázali vo viac ako 50 krajinách. Do dnešných dní obsadzuje v rebríčkoch kontroverzných snímok popredné miesta.

Na kontroverziu hororu nadviazal režisér Umberto Lenzi a rok po ňom, teda v roku 1981, vydal podobne ladený film, ktorý v určitých pasážach doslova kopíruje scény z Deodatových kanibalov. Ženy od hlbokej rieky v sebe obsahujú všetko, čo má obsahovať správny kanibalský horor - hektolitre krvi, vnútornosti a násilie páchané na ľuďoch i zvieratách.

Horor bol zakázaný v 31 krajinách, čo znamená, že na túto snímku nenarazíte len tak v televízii. Lenzi zasadil miesto deja do džungle a sleduje skupinku priateľov, ktorí prišli skúmať život juhoamerických kanibalov. Hlavná hrdinka píše diplomovú prácu a snaží sa dokázať, že kanibalizmus je len mýtom. Po čase však zistia, že nejde o žiaden mýtus, ale o skutočnosť.

Film doslova odkopíroval scénu pitvania korytnačky, ktorá bola skutočne zabitá vo filme Cannibal Holocaust, nechýba nahota, rozkladajúce sa ľudské telá, z ktorých vyliezajú červy či scéna, v ktorej kanibali hrdinovi odseknú časť hlavy a konzumujú mozog. To však nie je všetko. Do hororu režisér zakomponoval aj odseknutý penis, vyrezávanie vnútorností z tela, obesenie ženy za bradavku alebo vyrezanie oka.

Taliani ju považovali za ikonu

Horor preslávila aj česká herečka Zora Ulla Keslerová, ktorá má slovenský pôvod. Zahrala si jednu z trojice hlavných postáv a v Taliansku bola označovaná za kráľovnú exploatačných filmov. Práve ona bola kanibalmi zavesená za prsník a vo filme neraz odhalila aj svoje krivky.

Podľa portálu ČSFD blondínka spolupracovala so slávnymi talianskymi režisérmi, ako Lucio Fulci, Joe D'Amato či Bruno Mattei. V rámci talianskej kinematografie bola považovaná za hviezdu a vystupovala pod viacerými menami - Ulla Zora Keslerova, Zora Keer, Zora-Ulla Keslerová, Zora Ulla Kessler, Zora Kerova či Zora Kerowa. Zahrala si vo viacerých hororových, akčných, komediálnych, erotických a sadistických filmoch, v ktorých nemala problém odhaliť svoje telo. Známa je aj brutálna scéna z hororu Rozparovač z New Yorku z roku 1982, v ktorej jej vrah do rozkroku vrazí rozbité sklo.

Zora si okrem talianskych filmov zahrala aj v československých snímkach. Medzi tie najznámejšie patria roly vo filme Líbáš jako ďábel, Krakonoš a lyžníci, Křehké vztahy, Vítr v kapse alebo Perinbaba. V rámci československej kinematografie väčšinou stvárnila okrajové úlohy, pretože jej pôsobisko bolo najmä v Taliansku.

Herečka spočiatku začínala ako tanečnica a speváčka, no vďaka fotomodelingu o ňu prejavili záujem talianski režiséri, uvádza portál Celebwiki. V roku 1981 sa vydala za českého skladateľa Petra Hapku, s ktorým má dcéru, Petru. Rok 1997 bol pre Zoru naozaj búrlivý, keďže sa s Hapkom rozviedla a ich rozvod bol poznačený obrovskými turbulenciami.

Zora sa pred pár rokmi presťahovala z Talianska do Prahy, a ako sama prezradila, po natáčaní ďalších filmov už viac netúži. Teraz je pre ňu podstatný pokojný život v ústraní a vytešovanie sa z úspechov detí a vnúčat.