Cestovanie
photo Foto
video Video
19. okt. 2023 o 12:00
ab, obkec.sk

Kam na výlet zadarmo počas jesene? 10 krásnych miest na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť

placeholder
Navštívte Roháčske plesá alebo termálny prameň.
Zdroj: Instagram/stefan_macsadi, forest_mishel

Jeseň je ideálny čas na návštevu prírody, nakoľko hýri nádhernými farbami. Urobte si krátky výlet na niektoré z týchto miest a načerpajte energiu z našich prírodných krás. Tieto miesta vás nebudú stáť ani cent, no určite odtiaľ pôjdete s úsmevom na tvári.

Cestovanie
19. okt. 2023 o 12:00
Kam na výlet zadarmo počas jesene? 10 krásnych miest na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť

Jeseň je ideálny čas na návštevu prírody, nakoľko hýri nádhernými farbami. Urobte si krátky výlet na niektoré z týchto miest a načerpajte energiu z našich prírodných krás. Tieto miesta vás nebudú stáť ani cent, no určite odtiaľ pôjdete s úsmevom na tvári.

Palcmanská Maša

Ide o najväčšiu vodnú nádrž na území národného parku Slovenský raj a nájdete ju pri obci s názvom Dedinky. V lete sa v nej dá aj okúpať, no patrí medzi najchladnejšie nádrže na Slovensku. Turisti tam radi člnkujú, alebo sa prechádzajú po okolí. Neďaleko sa nachádza aj Dobšinská ľadová jaskyňa. Palcmanská Maša je obklopená mnohými stromami, ktoré sa na jeseň krásne sfarbia a vy sa tak budete cítiť úplne ako v rozprávke.

Roháčske plesá

Ak hľadáte menej náročnú turistiku, krásny výlet si môžete spraviť okolo Roháčskych plies. Pripraviť sa môžete na dych vyrážajúce výhľady na hrebene Západných Tatier, priezračné plesá a Roháčsky vodopád. Celá okružná trasa trvá približne 5 hodín. Východiskový a cieľový bod túry je Zverovka, ktorá sa nachádza neďaleko Zuberca. Roháčske plesá sú až štyri a ukrývajú sa v objatí tatranských štítov Rákoň, Volovec, Ostrý Roháč, Plačlivé a Baníkov.

Lučanský vodopád

V obci Lúčky neďaleko Ružomberka je jeden z najkrajších slovenských vodopádov. Meria 13 metrov a bol vyhlásený za Národnú prírodnú pamiatku. Ak patríte k lenivejším turistom, toto miesto je pre vás ako stvorené, pretože vodopád je ľahko dostupný a parkovisko je od neho vzdialené len pár metrov. Unikátny je tiež tým, že sa nachádza uprostred dediny a padá z travertínovej terasy do malého jazierka.

Špania dolina

Ak sa zaujímate o históriu slovenského baníctva, nemali by ste vynechať obec Špania Dolina. Nachádza sa iba pár kilometrov od Banskej Bystrice a má bohatú históriu. Nájdete tam hrajúci Banícky orloj, v ktorom sa každú hodinu rozostúpi veľká skala a môžete sledovať baníkov pri ťažkej práci. Vynechať by ste nemali ani starobylý kostol Premenenia Pána, ktorý bol postavený v roku 1254 a tiež súbor baníckych domov vytvorených z dreva a kameňa. Nájdete tam aj banský vodovod, ktorý postavili v 16. storočí. Ide tak o najstarší vodovod na Slovensku s dĺžkou 36 kilometrov.

Haluzická tiesňava

Opäť niečo pre nenáročných turistov, ktorí chcú vidieť krásne vodopády a nádherne sfarbenú okolitú prírodu. Vhodná je pre všetky vekové kategórie a prejsť by ste ju mali do hodinky. Začiatok je v obci Haluzice, ktorá sa nachádza medzi Novým Mestom nad Váhom a Trenčínom. Zaujímavosťou je, že táto tiesňava každým rokom neustále rastie a prehlbuje sa. Nachádzajú sa tam väčšie aj menšie vodopády či hrádza.

Chmarošský viadukt

Pod Kráľovou hoľou kúsok od obce Telgárt leží jedna z najkrajších slovenských technických stavieb. Chmarošský viadukt je železničný most, ktorý bol postavený v 30. rokoch minulého storočia a tvorí ho 9 oblúkov. Dĺžku má 113,6 metra a výšku až 18 metrov. Oplatí sa prejsť od parkoviska až pod most a pozrieť si zblízka majestátnu stavbu. Viadukt obkolesuje krásna okolitá príroda, ktorá počas jesene hýri farbami.

Lesná sauna v Spišskom Hrhove

Na úpätí lesa v Spišskom Hrhove nájdete lesnú saunu s výhľadom na Spišský hrad. Originálna je svojou architektúrou a je prístupná pre každého zadarmo. Potrebné ale je si ju online rezervovať a potom si vychutnávať dokonalý relax. Rušiť vás nebude nikto, nakoľko je obklopená len zvukmi lesa a večer krásnou hviezdnou oblohou. Po saune sa môžete osviežiť studenou vodou v kadi.

Termálny prameň Kalameny

Ak sa vám ešte cnie za letom a chceli by ste sa okúpať, ani chladnejšie počasie nemusí byť prekážkou. Termálny prameň v Kalamenoch má 33 stupňov a je prístupný celoročne. V okolí je tiež vybudované jazierko. Tento teplý prameň nájdete neďaleko liptovskej obce Lúčky, čiže si to ľahko viete spojiť aj s výletom ku Lučenskému vodopádu. Voda v jazere je prameni mineralizovaná a má svetlooranžovú farbu. Súčasťou jazierka je aj fontána, cez ktorú vyviera voda a príjemne vás pomasíruje.

Hobitie domčeky v Liptovskej Tepličke

Ak máte chuť sa na chvíľu ocitnúť na Novom Zélande, možno sa vám to podarí návštevou Liptovskej Tepličky. Nájdete tu totižto pivničky zapustené do trávnatého svahu, ktoré pripomínajú hobitie domčeky. Mnohé z nich slúžia pôvodnému účelu a ľudia tam skladujú zemiaky či iné plodiny. Počas niektorých akcií je ich pár aj voľne prístupných verejnosti a môžete nazrieť dnu. Zaujímavosťou je, že v pivničkách je teplota vo vnútri rovnaká počas zimy a aj leta.

Vinohradnícka oblasť Tokaj

K jeseni neodmysliteľne patrí aj dobré vínko. Nádherné vinohrady nájdete vo vínnej oblasti Tokaj. Pochváliť sa môže aj stredovekými pivničkami či dubovými sudmi. Niektorí ľudia tento kraj dokonca prirovnávajú ku krásnemu Toskánsku. Navštíviť sa oplatí aj vyhliadkovú vežu, kde budete mať dokonalý výhľad na tokajské vinice a Zemplínske vrchy. Veža má tvar vinného suda a meria 12 metrov. Samozrejme nevynechajte ani ochutnávku vín v niektorých z miestnych vinárstiev.