18. aug. 2023 o 12:30
Pelikan, obkec.sk

Novinky v cestovaní: Nová linka z Popradu či prespávačka na Eiffelovke

placeholder
Dvaja Američania si na prespávačku vybrali Eiffelovku.
Zdroj: Shutterstock

Prinášame vám šesť noviniek zo sveta cestovania, ktoré vám za posledný týždeň mohli uniknúť.

Cestovanie
18. aug. 2023 o 12:30
Novinky v cestovaní: Nová linka z Popradu či prespávačka na Eiffelovke

Prinášame vám šesť noviniek zo sveta cestovania, ktoré vám za posledný týždeň mohli uniknúť.

Ryanair spustí novú linku z Popradu do Londýna

Na jeseň tohto roku plánuje írsky dopravca Ryanair spustiť pravidelnú leteckú linku medzi Popradom a londýnskym letiskom Stansted. Linka bude prevádzkovaná dvakrát týždenne - v stredu a sobotu. Inauguračný let novej linky do Londýna je naplánovaný na 1. novembra 2023.

Lety, ktoré dopravca Wizz Air prevádzkuje na letisko Luton, doteraz predstavovali pre letisko v Poprade jediné pravidelné celoročné prepojenie. V letnom období sa z Popradu lieta aj do rôznych dovolenkových destinácií pre cestovné kancelárie.

Do exotiky v supermoderných lietadlách

Letecká spoločnosť Air China sa teší záujmu cestujúcich z Budapešti a Viedne, a tak si pre nich prichystala veľkú novinku. Obe linky premávajúce z Budapešti do Číny získajú nové lietadlá Boeing 787-9 Dreamliner. Modernizácie sa dočká aj spojenie z letiska Schwechat, kde pribudne Airbus A350.

Cestujúci poletia cez Čínu do exotiky v najmodernejších dopravných lietadlách súčasnosti. Znamená to tiež, že čínske aerolinky budú môcť po novom na týchto linkách ponúkať aj čoraz obľúbenejšiu prémiovú ekonomickú triedu.

Akciové letenky do exotiky

custom-css-url="cdn.pelikan.sk/widgets/obkec/calendar-widget/external.css"

Chrliaca Etna

Sopka Etna na talianskom ostrove Sicília opäť vybuchla, čo si v pondelok 14. augusta vyžiadalo dočasné uzavretie letiska v meste Catania. Letisko Catania-Fontanarossa leží v jednej z najobľúbenejších turistických destinácií. Vlani odbavilo približne desať miliónov cestujúcich. Letisko bolo z dôvodu sopečnej aktivity Etny naposledy odstavené v máji. Na niekoľko dní ostalo zatvorené aj v júli po tom, ako v tamojšej príletovej hale vypukol požiar.

Formulové novinky Qatar Airways

Katar bude po ročnej prestávke hostiť preteky Formuly 1. Veľká cena Kataru sa uskutoční 8. októbra 2023. Aerolinky Qatar Airways si ako hlavný sponzor F1 v tejto súvislosti pripravili niekoľko prekvapení pre fanúšikov. Letecká spoločnosť prefarbila lietadlo Boeing 777 do odtieňov "efjednotky".

Okrem toho ponúkne v čase konania pretekov špeciálne palubné menu, ale aj pobytové balíčky so vstupenkami pre tých, ktorí chcú do Kataru letieť čo najkomfortnejšie, na krídlach národného dopravcu. Viac o formulových novinkách Qatar Airways nájdete na webe cestovateľského magazínu #pelipecky.

Qatar Airways ako hlavný sponzor Formuly 1.
Qatar Airways ako hlavný sponzor Formuly 1.
Zdroj: Pelipecky

Prespávačka na Eiffelovke

Dvoch amerických turistov našli strážnici v pondelok ráno na mieste, ktoré je obyčajne verejnosti neprístupné. Vo svojom stave zrejme nezvládli Eiffelovu vežu opustiť a počas noci zostali niekde medzi druhým a tretím poschodím. Ráno ich našla bezpečnostná služba, keď verejnosti otvárala parížsku atrakciu. Následne museli ísť muži na policajnú stanicu.

Trojnásobok príletov a odletov na slovenských letiskách

Počet príletov a odletov na letiskách v Bratislave, Košiciach, Poprade, Žiline a Piešťanoch sa od začiatku roka strojnásobil. V januári bolo odriadených 3 096 pohybov, v júli už 11 275.

V pondelok o tom informoval štátny podnik Letové prevádzkové služby SR, ktorý spomínané letiská riadi. Medzi letecké spoločnosti, ktoré v júli tohto roku najviac využívali slovenský vzdušný priestor, patria Turkish Airlines, Wizz Air, Emirates, Ryanair či Qatar Airways.