Zaujímavosti
photo Foto
video Video
14. jún. 2023 o 15:30
Miloš Audi, newsweek.com

Skupina kosatiek napáda lode, útok už zažil aj český kapitán. Cielene mu zničili kormidlá

placeholder
Útok skupiny kosatiek zažil na vlastnej koži aj český kapitán.
Zdroj: instagram.com/catamaranguru

Kapitán Daniel Kříž, ktorý je pôvodom z Česka, sa neocitol pri útoku kosatiek raz, ale dokonca dvakrát. Naposledy sa incident odohral v apríli roku 2023, pričom podľa jeho slov mali napadnutie poriadne naplánované.

Zaujímavosti
14. jún. 2023 o 15:30
Skupina kosatiek napáda lode, útok už zažil aj český kapitán. Cielene mu zničili kormidlá

Kapitán Daniel Kříž, ktorý je pôvodom z Česka, sa neocitol pri útoku kosatiek raz, ale dokonca dvakrát. Naposledy sa incident odohral v apríli roku 2023, pričom podľa jeho slov mali napadnutie poriadne naplánované.

Českého lodného kapitána dvakrát prepadla tá istá skupina kosatiek, pričom podľa neho tieto veľké zvieratá zdokonaľujú svoju stratégiu útoku. Incident sa stal na jeho lodi, s ktorou sa nachádzal v Gibraltárskom prielive, kde úrady v súčasnosti zaznamenali rapídne zvýšenie počtu útokov kosatiek. Ako informoval portál Newsweek, nikto z posádky lode českého kapitána sa nakoniec nezranil.

Útoky kosatiek pribúdajú.
Útoky kosatiek pribúdajú.
Zdroj: istock.com

Prvýkrát sa s kosatkami stretol pred 3 rokmi

Český kapitán Daniel Kříž, ktorý pracuje ako kuriér v spoločnosti Reliance Yacht Management, má viac ako 20-ročné skúsenosti. V posledných rokoch sa však stretol s viacerými incidentmi, ktoré zapríčinili tieto dravce, pričom sa mu snažili zničiť kormidlo.

Kříž uviedol, že prvýkrát sa s kosatkami stretol v roku 2020. "Plavil som sa so svojou posádkou cez Gibraltársky prieliv, pričom sme doručovali jachtu. Zrazu som však bol obklopený skupinou ôsmich kosatiek, ktoré tlačili loď asi hodinu. Boli sme jednou z prvých lodí, ktoré zažili toto veľmi neobvyklé správanie," povedal kapitán s tvrdením, že obrovské cicavce vtedy značne poškodili kormidlo a Kříža aj s posádkou museli odtiahnuť do najbližšieho prístavu v španielskom Barbate.

Cielený útok

O tri roky neskôr, presnejšie 15. apríla 2023, sa však tie isté kosatky objavili druhýkrát. "Pri dodávaní katamaránu (typ plavidla) pre spoločnosť Catamaran Guru sa z ničoho nič objavila tá istá skupina kosatiek. Chystali sme sa odbočiť na juh na Kanárske ostrovy, no vtedy sme zacítili, že nás zasiahla vlna. Pri druhom zásahu sme si však uvedomili, že sa deje to isté ako v roku 2020," dodal Kříž.

Svojej posádke preto kapitán odporučil, aby zostala pokojná a vyhýbala sa interakciám s kosatkami. "Človek vtedy nemôže urobiť veľa. Sú veľmi silné a inteligentné," dodal Kříž s tvrdením, že podľa neho cicavce svoju stratégiu útoku od prvého stretnutia precízne naplánovali. "Prvýkrát sme ich počuli, ako komunikujú pod loďou. Tentoraz však boli ticho a netrvalo dlho, kým zničili obe kormidlá. Zdá sa, že presne vedeli, čo robia. Ničoho iného sa totiž nedotkli," poznamenal.

Čo kosatky ženie k útokom?

Prečo kosatky mieria len na kormidlo a nie na celú loď nie je úplne jasné, no výskumníci majú niekoľko teórií. Jednou z nich je, že pomstychtivá samica naučila ostatných útočiť na lode po tom, čo ju plavidlo v minulosti zranilo. Ale nie všetci sú presvedčení o tejto hypotéze. "Ak by chceli, mohli by všetko rozdrviť jediným úderom. Ale neboli agresívne, nechcú zabiť ľudí." povedal kapitán Sébastien Destremau, ktorý sa ocitol pri podobnom útoku.

Namiesto toho sa Destremau domnieva, že kosatky môžu používať lode na to, aby naučili svoje mláďatá loviť. "Keby som bol rodič takéhoto živočícha, nedotknem sa živého materiálu. Radšej by som využil nejaké kovové lode," uviedol s tvrdením, že pre tieto obrovské cicavce je kormidlo ako plutva. "Môžete sa s ňou hrať, tlačiť ju a chytiť. A akonáhle ju zničia, zmiznú."

Táto teória predstavuje určité podobnosti so skúsenosťami českého kapitána, pretože pri oboch incidentoch sa kosatky zamerali len na kormidlá. Bohužiaľ, verzia o pomstychtivej samici, ktorá posiela svoje mláďatá a ďalšie jedince na lov lodí, sa medzi námorníkmi šíri oveľa rýchlejšie. V dôsledku toho sa niekoľko z nich vyzbrojilo puškami a inými zbraňami na obranu svojich plavidiel. Kříž však s takýmto spôsobom ochrany absolútne nesúhlasí. "Nemôžeme s nimi bojovať, pretože sme na ich území," ukončil.