Nová štúdia odhalila vrstvu medzi zemským jadrom a planetárnym plášťom, ktorá by mala mať hory päťkrát väčšie ako najvyššia hora Mount Everest. To znamená, že v tejto oblasti sa nachádzajú aj vrcholy, ktoré majú na dĺžku takmer 35-tisíc metrov. Ako informoval portál Unilad, vedci tieto údaje zistili pomocou seizmického zobrazovania vnútorných vrstiev Zeme.
Hustá štruktúra vrstvy
Objav, ktorý v apríli 2023 odhalili vedci z americkej University of Alabama v časopise Science Advances, sa má nachádzať približne 2 900 kilometrov pod povrchom v takzvanej Gutenbergovej diskontinuite. Ide o tenkú, no hustú vrstvu, v ktorej sa horniny stretávajú s roztaveným vonkajším jadrom našej planéty.
Vedci naznačili, že táto vrstva starovekého oceánskeho dna bola subdukovaná pod zemou už dávno, keď sa kontinenty na Zemi posunuli. Tým sa vytvorila zóna s názvom UVLZ, v ktorej existuje extrémne nízka seizmická rýchlosť.
Táto vrstva je hustejšia ako zvyšok vnútorného plášťa, a preto spomaľuje vlny odrážajúce sa pod povrchom. "Seizmické výskumy poskytujú zobrazenie vnútornej štruktúry našej planéty s najvyšším rozlíšením. Zistili sme, že táto vrstva je oveľa komplikovanejšia, ako sme si mysleli," uviedla geologička Samantha Hansen z University of Alabama.
Vyššie hory ako Mount Everest
Hansen a zvyšok tímu vykonali výskum z 15 rôznych staníc nachádzajúcich sa na Antarktíde. S pomocou seizmických vĺn vyvolaných zemetraseniami vytvorili mapu toho, ako vyzerá vnútro Zeme.
Vedci tiež v priebehu štúdie objavili nezvyčajnú energiu v priebehu niekoľkých sekúnd od odrazených hraničných vĺn. Kvôli vlastnostiam ULVZ sa preto tím domnieva, že vrstva by mohla mať obrovské rozdiely vo výške. "Hrúbka materiálu sa pohybuje od niekoľkých kilometrov až do desiatok kilometrov. To naznačuje, že v jadre existujú hory, ktoré sú až päťkrát vyššie ako Mount Everest," povedal geofyzik Edward Garnero z Arizona State University.
Výskumníci tiež poznamenali, že tieto podzemné hory by mohli hrať obrovskú úlohu v tom, ako teplo uniká zo zemského jadra a poháňa magnetické polia i sopečné erupcie. Podľa nich by mala táto štruktúra obaľovať celé zemské jadro, no ubezpečili verejnosť, že bude potrebné vykonať ďalší výskum, aby sa táto teória potvrdila.