Zaujímavosti
photo Foto
video Video
07. jan. 2024 o 16:00
Miroslav Novysedlák, dailystar.co.uk

Odhryzli mu nos, vylúpli oko a zohavili telo: Muža napadli dva šimpanzy, skončil na vozíku

placeholder
Muž čelil útoku dvoch šimpanzov.
Zdroj: istock.com (ilustračné)

James Davis sedel pri piknikovom stole preplnenom sladkými dobrotami a užíval si chvíle s manželkou LaDonnou a šimpanzom Moeom. Toho si obľúbili tak veľmi, že ho manželia označovali za svojho syna. To ale ešte nikto z nich netušil, k akej krvavej tragédii v daný deň dôjde.

Zaujímavosti
07. jan. 2024 o 16:00
Odhryzli mu nos, vylúpli oko a zohavili telo: Muža napadli dva šimpanzy, skončil na vozíku

James Davis sedel pri piknikovom stole preplnenom sladkými dobrotami a užíval si chvíle s manželkou LaDonnou a šimpanzom Moeom. Toho si obľúbili tak veľmi, že ho manželia označovali za svojho syna. To ale ešte nikto z nich netušil, k akej krvavej tragédii v daný deň dôjde.

Po niekoľkých rokoch, ktoré sa vyznačovali súdnymi spormi a pojednávaniami kvôli šimpanzovi, mala nekonvenčná trojčlenná rodina konečne dôvod na radosť. Ich spokojnosť mala ale veľmi krátke trvanie. James totiž musel bojovať o holý život, pretože ho napadla dvojica primátov, uvádza portál DailyStar. Upozorňujeme, že fotky uverejnené v tomto článku nie sú vhodné pre slabšie povahy.

Šimpanz, ktorý sa opil a nosil smoking

Úzke puto medzi Jamesom a Moeom sa vytvorilo v roku 1967, takmer 40 rokov pred útokom. Muž ešte rok predtým súhlasil, že sa ožení so svojou detskou láskou LaDonnou. Na obrad ale neprišiel a nechal ju čakať v kostole. Po tomto incidente sa tak stal vyvrheľom vo svojom rodnom meste. V danom momente si uvedomil, že musí ísť preč. V novinách natrafil na inzerát, v ktorom sa uvádzalo, že istá obchodná loď potrebuje palubných pomocníkov na cestu okolo sveta. Neváhal ani sekundu a vydal sa na cestu.

Nitky osudu ho zaviedli až do Tanzánie, kde musela zastaviť poškodená loď. Práve na tomto mieste spoznal Moea, z ktorého sa stala sirota. Pytliaci zabili jeho matku a v tej chvíli si muž povedal, že sa o šimpanza postará ako o svoje dieťa. Nasledujúce týždne strávil láskyplným chovom opice a snažil sa dostať späť do USA, čo sa mu zakrátko aj podarilo. Počas 19-hodinového letu Moe sedel Jamesovi na kolenách a bol mimoriadne poslušný.

Na letisku naňho už čakala jeho nová "matka" LaDonna, ktorá bola stále rozhorčená z toho, že jej dal James košom a nechal ju stáť pred oltárom. Keď uvidela po jeho boku stáť malého chlpatého spoločníka, bola poriadne prekvapená. LaDonna si Moea obľúbila a po čase ju prešla zlosť z toho, ako sa k nej James zachoval. Netrvalo dlho a stala sa z nich rodina. Svoju lásku dvojica napokon spečatila až v roku 1970. Šimpanz mal na svadbe oblečený smoking, pil šampanské a dokonca bol aj opitý.

Kvôli agresivite ho premiestnili do útulku

Pár chcel mať veľkú rodinu, no rok po tom, čo sa vzali, prišla smutná správa. LaDonne bola diagnostikovaná rakovina a potrebovala hysterektómiu (odstránenie maternice). Moe sa tak stal ich jediným "potomkom". Hravý a milý šimpanz jedol pri rodinnom stole, naučil sa používať vidličku, chodil na toaletu, nosil oblečenie a sprchoval sa v kúpeľni. Ako každá bežná rodina, tak aj oni chodili na výlety a navštevovali reštaurácie. Netrvalo dlho a ich nezvyčajný životný štýl sa stretol s kritikou.

Takzvaný opičí proces v roku 1971 urobil z Moea celebritu. Pred súd bol predvolaný James a LaDonna, ktorí boli obvinení z porušenia mestského nariadenia, pretože žili so šimpanzom. Moe, oblečený v košeli, nohaviciach a topánkach, očaril verejnosť, médiá a aj sudcu. Obvinenia napokon stiahli. V 70. a 80. rokoch sa Moeove komunikačné schopnosti zlepšili a okrem toho aj poriadne narástol. Bol vysoký 130 centimetrov a vážil takmer 60 kíl.

James a LaDonna si boli vedomí skutočnosti, že šimpanzy môžu byť s pribúdajúcim vekom agresívne, no obaja sa zhodli na tom, že Moe nevykazoval žiadne známky nepriateľstva. V roku 1998 prišiel začiatok konca ich blaženého rodinného života. Moe bol presunutý do vlastného výbehu s rozmermi 3x3,7 metra. Vo chvíli, ako zvárač opravoval jeho kovovú klietku, bolo omylom zapnuté nejaké zariadenie, kvôli ktorému šimpanz dostal elektrický šok. To ho vystrašilo a z ohrady utiekol. Po tom, ako sa ho snažili zajať, policajtovi zranil ruku a poškodil vozidlo.

Po vyše roku pohrýzol ženu, ktorá napriek upozorneniam strčila ruku do jeho klietky. Manželia Davisovci tvrdili, že si jej načerveno nalakované nechty mohol pomýliť so svojím obľúbeným sladkým drievkom. Žena podala žalobu a chcela finančnú kompenzáciu. Úrady po čase rozhodli, že je až príliš nebezpečný na to, aby žil s párom a premiestnili ho do útulku pre zvieratá. James a LaDonna začali bojovať o to, aby im úrady ich miláčika nevzali. V roku 2002 podali manželia žalobu proti mestu West Covina v Kalifornii.

Šimpanzy jeho manželke odhryzli prst

V roku 2004 bol šimpanz napokon presunutý do zariadenia Animal Haven Ranch, kde manželia mohli po rokoch bezkontaktných návštev konečne objať svojho miláčika. Moe dostal vlastnú klietku a na mieste sa ocitol spolu s ďalšími siedmimi primátmi, s ktorými zdieľal výbeh. James a LaDonna ho navštevovali každý týždeň a trávili s ním voľné chvíle.

3. marec 2005 by však obaja manželia najradšej vymazali zo svojich životov. Moe oslavoval 39. narodeniny a jeho "rodičia" mu nakúpili darčeky, balóny, tortu a čokoládové mlieko. Keď ich šimpanz zbadal, bol nadšený a tlieskal. Posadili sa tak všetci k piknikovému stolu vedľa Moeovho výbehu a všetko vyzeralo priam dokonale. Na scéne sa ale objavili ďalšie dva šimpanzy, ktoré unikli z klietky. Jeden z nich zaútočil na LaDonnu a James sa v danom momente snažil manželku zachrániť. Šimpanz do nej vrazil odzadu, dvojica skončila na zemi a vzápätí šimpanz žene odhryzol prst. James následne strčil svoju ženu pod piknikový stôl.

Šimpanz sa zahryzol do Jamesovej pravej očnej jamky, a potom mu prstom vylúpol oko. Mužovi zaboril zuby do nosa a odtrhol mu ho. Druhý šimpanz sa mu zahryzol do prstov. James sa síce bránil, ale šimpanz bol silnejší. Obaja použili svoje pazúry, aby mu strhli kožu z tváre, dohrýzli lebku, odtrhli časť pery aj niekoľko zubov. Jeden sa mu zahryzol do ľavej nohy, v ktorej mu zostala diera.

Šimpanzy sa mu zahryzli aj do zadku a semenníkov. Majiteľka zariadenia sa ich pokúsila zastaviť tým, že ich postriekala hadicou s vodou, no nefungovalo to. Na pomoc prišiel jej zať, ktorý do mladšieho šimpanza začal strieľať z revolvera. Keď boj o život nedokázal zastaviť, vrátil sa s výkonnejšou muníciou, staršieho šimpanza strelil do hlavy a zabil ho.

Útok zo žiarlivosti?

Medzitým mladší šimpanz odvliekol bezvládne a zohavené Jamesovo telo k parkovisku, kde do neho stále hrýzol. Záchrana prišla v poslednej chvíli a strelec mu strelil do hrude, čím ho zabil a útok ukončil. "Bolo to šialenstvo. Kričala som z plných pľúc o pomoc," opísala LaDonna. Zdesený šimpanz Moe sa krčil v rohu svojej klietky. James po útoku strávil šesť mesiacov v nemocnici a bol aj v kóme. V rokoch 2005 až 2009 podstúpil viac ako 60 operácií. Protetický nos, ktorý držal len vďaka magnetom, mu neustále odpadával. Na mieste vyrazeného oka má už iba sklenené.

Väčšina jeho prstov bola preč a na ich mieste mal len pahýle rôznych veľkostí a tvarov. Vyšetrovanie ukázalo, že šimpanzy unikli zo svojej klietky po tom, čo jeden z majiteľov nezamkol dvere. James nemal ani len zdravotné poistenie a rozhodol sa, že organizáciu nebude žalovať. Odborníci na zvieratá uviedli, že hnev šimpanzov mohol byť výsledkom žiarlivosti na Moeov koláč alebo pozornosť, ktorú od manželov dostával. Okrem toho mohli brániť svoje územie, prípadne mohli byť traumatizovaní zo zneužívania zo strany iných ľudí.

Manželov čakala ďalšia nepríjemná rana osudu, pretože v roku 2008 ich milovaný Moe zmizol. Počas nasledujúcich týždňov prebiehala obrovská pátracia akcia. Po viac ako mesiaci bolo pátranie ukončené a Moea odvtedy nikto nevidel. "O Moeovi môžem rozprávať celé dni. Veľmi mi chýba. Nikdy som nič nemiloval tak ako jeho," uzavrel James.