Spoločnosť Elona Muska s názvom Neuralink, ktorá vyrába mozgové čipy, nedávno dostala zelenú, čo znamená, že môže začať s náborom ľudí na experimenty. Prístroj by podľa miliardára mohol byť revolučný pre pacientov s ťažkým postihnutím či inými zdravotnými problémami. Ako informoval portál LADbible, experimenty na opiciach ukázali veľmi dobré výsledky, pričom implantát pomohol zvieraťu vykonávať činnosti, ktoré predtým nedokázala robiť.
Jemný implantát
Spoločnosť Neuralink je už dlho označovaná za budúcnosť ľudstva, pričom technologický miliardár uviedol, že jeho cieľom je navrhnúť plne implantovateľné, kozmeticky neviditeľné prístroje, ktoré ľuďom umožnia ovládať mobil či počítač iba pomocou myšlienok, kdekoľvek sa budú nachádzať. "Tieto vlákna by sa vložili do oblastí mozgu, ktoré riadia pohyb. Každé z nich obsahuje veľa elektród, ktoré orgán spájajú s implantátom nazývaným 'Link'," uvádza sa na webovej stránke spoločnosti.
Na portáli sa tiež môžete dozvedieť, že prístroj je extrémne malý a jemný a kvôli tomu sa do mozgu nemôže vložiť ručne. "Namiesto toho budujeme robotický systém, ktorý je navrhnutý tak, aby spoľahlivo a efektívne vložil tieto vlákna presne tam, kde ich chce mať neurochirurg," píše sa na stránke.
Zelená pre Muska
Zelenú dala Muskovej spoločnosti americká Správa potravín a liečiv (FDA), pričom mu tým dala možnosť vykonávať pokusy na ľuďoch. Spoločnosť preto okamžite začala hľadať vhodných kandidátov, ktorí trpia ochrnutím všetkých štyroch končatín v dôsledku poranenia miechy či kvôli amyotrofickej laterálnej skleróze (ALS).
Musk však počíta s tým, že implantáty pomôžu aj ľuďom s inými závažnými ochoreniami. Medzi nich pritom zaradil pacientov s obezitou, autizmom, depresiou, schizofréniou alebo bipolárnou poruchou.
Mnohí ľudia sa domnievajú, že mozgové čipy predpovedajú začiatok éry kyborgov. Musk im však ukázal ich skutočnú silu, ktorá dokáže vyliečiť ťažko chorých pacientov či dokonca zlepšiť schopnosti obyčajných ľudí, keď spojil prístroj s testovacou opicou. Tej sa podarilo pohybovať kurzorom na počítači iba pomocou svojho mozgu a dokonca aj vyhláskovať určité jednoduché slová.