08. aug. 2023 o 09:30
Pelikan, obkec.sk

Našli sme klenot Talianska! Na Ischii nájdete krásne pláže, termálne pramene aj najlepšie víno v krajine

placeholder
Ischiu momentálne objavujú aj influenceri Bianka Rumanová a Jovinečko.
Zdroj: Shutterstock

Exotická scenéria sprevádzaná skalnatým pobrežím, farebnými mestečkami aj termálnymi prameňmi. Taká je Ischia - ôsmy najväčší ostrov Talianska nachádzajúci sa neďaleko Neapolu.

Cestovanie
08. aug. 2023 o 09:30
Našli sme klenot Talianska! Na Ischii nájdete krásne pláže, termálne pramene aj najlepšie víno v krajine

Exotická scenéria sprevádzaná skalnatým pobrežím, farebnými mestečkami aj termálnymi prameňmi. Taká je Ischia - ôsmy najväčší ostrov Talianska nachádzajúci sa neďaleko Neapolu.

Taliansku čižmu obklopujú viac ako štyri stovky ostrovov. Mnohé z nich sú pritom vzdialené len krátkou plavbou loďou od azda ešte známejších talianskych veľkomiest. Jedným z nich je aj ostrov Ischia, ktorý leží v Neapolskom zálive.

Prekvapením preto nebude, že sa nachádza iba pár kilometrov od tretieho najväčšieho talianskeho mesta presláveného pizzou či futbalom. Práve Neapol je vstupnou bránou na Ischiu, z ktorého sa na ostrov dostanete za približne hodinu cesty trajektom.

Farebná Ischia v sebe ukrýva to najlepšie, čo môže krajina Apeninského polostrova ponúknuť. A to všetko na necelých 50 kilometroch štvorcových, čím ju rozlohou o kúsok predbehla aj Banská Štiavnica.

Samotný ostrov je známy čarovnými mestečkami, hornatou krajinou, krásnymi plážami aj termálnymi prameňmi, za ktoré ďakuje svojmu vulkanickému pôvodu. O dopravu po ostrove sa postarajú autobusy, vďaka ktorým sa môžu dovolenkári jednoducho dostať k tým najpríťažlivejším miestam.

Letenky do Neapolu

custom-css-url="cdn.pelikan.sk/widgets/obkec/calendar-widget/external.css"

Kúzelné uličky i rozprávkový hrad

Prvé kroky dovolenkárov vedú vo väčšine prípadov do prístavu v mestečku Ischia Porto, ktoré spolu s ďalším mestečkom Ischia Ponte tvoria hlavné mesto ostrova známe pod menom Ischia. Prístavná Ischia Porto je skvelou základňou pre objavovanie zákutí ostrova. Je tiež domovom luxusných hotelov, butikov či reštaurácií. Žije to najmä na ulici La Riva Destra, kde sa večer schádzajú ľudia, ktorí sa po chutnej večeri premieňajú na kráľov tanečného parketu miestnych klubov.

Ischia Ponte je historickým centrom ostrova a domovom jeho najikonickejšej pamiatky - hradu Castello Aragonese. K jeho úpätiu vedie široký dláždený chodník, ktorý dotvára jeho jedinečnú scenériu. Výhľad naň si užijete aj z neďalekej pláže Cartaromana.

Rybárska dedina Sant’Angelo je ďalšou must-see lokalitou. Na aj tak harmonický ostrov prináša nový level pokoja. Jej príliš úzke uličky totiž vystavili stopku autám, a tak autobusy a štvornohé tátoše ostávajú zakotvené na parkovisku tesne pred dedinou.

Históriu a súčasnosť Ischie zvládnete prejsť aj za pol dňa so sprievodkyňou. Týmto spôsobom momentálne Ischiu spoznávajú aj influenceri Bianka Rumanová a Jovinečko. Počas jednotlivých zastávok si pozriete Il Fungo - stuhnutú lávovú vyvrelinu v tvare huby v mestečku Lacco Ameno, ochutnáte miestne likéry, medzi nimi aj vyhlásené limoncello. Z panoramatického miesta nad Ischia Porto uvidíte majestátny Aragonský hrad a v najvyššie položenej dedine Fontana si budete môcť vychutnať výborné cappuccino alebo paradajkovú bruschettu.

Na záver výletu vás čaká približne hodinová zastávka s prechádzkou malebnými uličkami pitoreskného Sant’Angela.

Slaná voda v tieni termálnej

Čo by to bola za ostrovnú dovolenku bez slnenia sa na pláži? Pri Sant’Angelo sa nachádza jedna z najnavštevovanejších pláží - Maronti. Jej piesok je navyše vyhrievaný prírodnými parnými gejzírmi a samotná pláž ponúka krásne výhľady.

Populárnou je aj mestská pláž La Spiaggia dei Pescatori v meste Ischia, ktorá je výborným spotom pre ochladenie sa počas potuliek tradičnými uličkami najväčšieho mesta na ostrove.

Avšak, skutočným lákadlom Ischie nie je slaná voda, ale termálna. Okrem relaxu poskytujú tieto horúce pramene aj liečivý účinok. Zo slnkom zaliateho ostrova tak nebudete odchádzať nielen bronzovejší, ale i zdravší.

Najznámejšie prírodné termálne pramene sa nachádzajú pri mestečku Panza a nesú názov Sorgeto. Pozornosti však nemôžu uniknúť ani termálne parky. Najviac návštevníkov smeruje do Poseidonových záhrad s najväčšími prírodnými bazénmi, ktorým sekunduje termálny park Negombo.

Vybrať sa tiež môžete k najliečivejším pitným prameňom na ostrove - Nitrodi. Tie používali už starí Gréci a Rimania, ide tak o najstaršie kúpele na svete, ktoré majú v krásnom prírodnom údolí v oblasti Barano liečivú, omladzujúcu a tiež pitnú termálnu vodu.

Pláž Maronti na Ischii.
Pláž Maronti na Ischii.
Zdroj: Shutterstock

Nie je turistika ako turistika

Ak máte vody už dosť, je čas na objavovanie prírody. Najvyšším vrchom Ischie je Monte Epomeo s nadmorskou výškou 789 metrov. Pre slovenského dovolenkára vytrénovaného Vysokými Tatrami by preto túra na jeho vrchol a späť nemala zabrať viac ako tri hodiny.

Dobrou správou pre čistokrvných lážo-plážo dovolenkárov je, že prírodu si možno užiť aj v botanických záhradách. Giardini La Mortella sa počas svojej vyše 60-ročnej existencie stala jednou z najkrajších botanických záhrad sveta. Za zmienku stojí tiež záhrada Ravino pýšiaca sa obrovskou zbierkou kaktusov.

Prechádzku medzi kaktusmi možno vymeniť aj za prechádzku medzi vinicami. Pôda bohatá na minerály a priaznivá klíma vytvorili ideálne prostredie pre pestovanie viniča, vďaka čomu sa na ostrove obľube teší aj vínna turistika. Nezabudnite si preto vychutnať pohár bieleho vína Biancolella či červeného Per’E Palummo.

Gurmánov poteší aj vynikajúca kuchyňa pozostávajúca z lokálnych surovín. Tradičným jedlom je coniglio all’Ischitana, teda guláš z králika varený v terakotovom hrnci s paradajkami a miestnym korením. Obľúbenou sladkou dobrotou ostrovanov je piškótový múčnik plnený šľahačkou, krémom alebo citrónovým likérom, ktorý nesie názov baba.

Monte Epomeo na ostrove Ischia.
Monte Epomeo na ostrove Ischia.
Zdroj: Shutterstock

Perla Tyrhenského mora

Kam sa vybrať z Ischie? Čo tak na ostrov Capri, ktorý bol už v antike obľúbeným miestom rímskych cisárov a na ktorom dovolenkovali starí Rimania z vyšších vrstiev? Ostrov ospevovali maliari, skladatelia, herci a nie nadarmo nesie pomenovanie perla Tyrhenského mora.

Pozrite si mesto Anacapri nachádzajúce sa na náhornej plošine pod najvyšším vrcholom Monte Solaro. Navštívte kostol San Michele či slávnu vilu San Michele Axela Muntheho či Casa Rosa so sochami cisára Tiberia nájdenými na dne Modrej jaskyne.

Dovolenkový ostrov Capri, Taliansko.
Dovolenkový ostrov Capri, Taliansko.
Zdroj: Shutterstock