29. nov. 2023 o 09:27
Miloš Audi, unilad.com, washingtonpost.com

Chceli by ste pracovať na takejto pošte? Okrem triedenia listov budete aj počítať tučniaky

placeholder
Najodľahlejšia pošta na svete
Zdroj: twitter.com/pjwaterhouse

Na Antarktíde sa nachádza pošta, ktorá láka mnohých turistov a záujemcov o prácu. Okrem triedenia balíkov a listov však vybraní ľudia musia robiť aj inú, omnoho zvláštnejšiu činnosť.

Zaujímavosti
29. nov. 2023 o 09:27
Chceli by ste pracovať na takejto pošte? Okrem triedenia listov budete aj počítať tučniaky

Na Antarktíde sa nachádza pošta, ktorá láka mnohých turistov a záujemcov o prácu. Okrem triedenia balíkov a listov však vybraní ľudia musia robiť aj inú, omnoho zvláštnejšiu činnosť.

Vedeli by ste si predstaviť, že by ste pracovali na najodľahlejšej pošte na svete? S takouto zaujímavou ponukou sa môžete stretnúť v zálive Port Lockroy na Antarktíde, kde leží takzvaná Penguin Post Office. Ako informoval portál Unilad, jedinečná príležitosť však prichádza aj s nezvyčajným popisom práce. Okrem spravovania pošty, rozdávania listov a preberania balíkov totiž zamestnanci musia robiť aj prácu, ktorá sa týka miestnej divočiny.

Pošta na konci sveta

Budova, ktorú ľudia v posledných rokoch označujú ako tučniačiu poštu, vznikla v 40. rokoch 20. storočia. Nachádza sa v oblasti s názvom Port Lockroy, ktorá je v súčasnosti vo vlastníctve Britov, pričom je veľká približne ako futbalové ihrisko. Na mieste sa okrem pošty nachádza aj múzeum, ktoré spravuje britský Antarctic Heritage Trust.

Ako uvádza portál The Washinton Post, hoci by ste sa mohli domnievať, že práca, ktorá sa nachádza na samom konci sveta, nemá ľuďom čo ponúknuť, mýlite sa. Táto ponuka sa totiž každoročne teší veľkému záujmu, a to hlavne z toho dôvodu, že okrem platu zamestnanci dostanú aj ubytovanie zadarmo.

Tvrdá práca

Britská charitatívna organizácia to však má veľmi ťažké. Môže totiž najať iba štyroch poštmajstrov, aby žili na ostrove a pracovali na pošte každoročne od novembra do marca. Hoci majú všetci zamestnanci svoje vyhradené úlohy v rámci zariadenia, sú kolektívne zodpovední za údržbu lokality a správu obrovského počtu turistov, ktorí navštívia túto oblasť Antarktídy.

Najunikátnejšia časť práce sa však vôbec netýka pošty. Zamestnanci totiž okrem zodpovednosti za budovu a turistov majú pravidelne počítať tučniaky v rámci požadovaného zberu environmentálnych údajov z lokality.

Camilla Nichol, výkonná riaditeľka britského trustu, uviedla, že táto práca nie je dovolenkou. "Žiť tam je dosť náročné. Často totiž musíte pracovať aj 12 hodín denne. Na oddych a relax nie je veľa času," poznamenala. Taktiež je tam veľmi ťažké spojiť sa s domovom, pretože tam nefunguje internetová či mobilná služba. To znamená, že okrem konverzácie s turistami by ste sa pravidelne stretávali iba so svojimi tromi spolupracovníkmi.

Napriek tomu, že nejde o žiadny luxus, existuje množstvo ľudí, ktorých ponuka aj tak neodradila. Nichol totiž dodala, že charita každoročne dostáva stovky žiadostí, pričom v jednom období sa podľa jej slov prihlásilo viac ako 2 500 ľudí. "Uchádzajú sa všetky vekové kategórie z celého sveta. My však hľadáme takých, ktorí sú odolní, zdraví, radi stretávajú turistov a aj zvieracie obyvateľstvo," vysvetlila riaditeľka.